داستان اسکوپ ایران از کجا شروع شد؟

طراحی و ایده پردازی نرم افزار دفتر فنی اسکوپ از سال ۱۳۹۳ توسط سید علیرضا حسینی (مهندس عمران و کارشناس ارشد مدیریت پروژه) آغاز و نهایتاً در سال ۱۳۹۹ با همکاری دکتر رموزی (دکترای مهندسی نرم افزار و عضو هیأت علمی دانشگاه آزاد) به مرحله اجرا درآمد. این نرم افزار را میتوان اولین و کامل ترین نرم افزار در حوزه دفتر فنی دانست که بر مبنای اصول ساختار شکست و جمع آوری اطلاعات کلیه حوزه های طراحی، اجرا و تدارکات پروژه دانست که تمام عملیات آغازین، اجرا و اختتام یک پروژه را حول محور فعالیت (WBS) در نظر گرفته و بر این اساس، ورودی های تفکیک شده و خروجی های کاربردی را در نرم افزار اسکوپ، با بالاترین دقت و بهترین نمودارها و دقیق ترین جزئیات ارائه می دهد.

نرم افزار مدیریت یکپارچه دفتر فنی با نام تجاری اسکوپ، جهت انجام کلیه امور دفاتر فنی پروژه های عمرانی (دولتی و خصوصی) کاربرد داشته و باعث سرعت، دقت و صرفه جویی پولی و زمانی بسیار قابل توجهی خواهد شد. یکی از مهم ترین و بارزترین مشکلات پروژه های عمرانی، عدم مدیریت و اطلاع درست و دقیق از تغییرات پروژه است؛ بطوری که هرگز در انتهای یک پروژه، اطلاعات دقیقی از هزینه ها، میزان دقیق ورود و خروج مصالح و حتی زمان انجام فعالیت ها موجود نبوده و گزارشات نوشته شده هم که معمولاً ناکارآمد هستند، یا بایگانی شده و یا دور ریخته میشوند. طبق استاندارد PMBOK، مدیریت محدوده یک پروژه (scope)، شامل ۵ فرآیند زیر است:

  1. مدیریت جلسات شناخت
  2. تعریف محدوده پروژه
  3. طراحي محدوده پروژه
  4. کنترل تغییرات محدوده پروژه
  5. تصویب و اخذ تأییدیه محدوده پروژه

در نرم افزار اسکوپ، تلاش بر آن بوده است که این فرایندها را مد نظر قرار داده و با ثبت اطلاعات اولیه برآورد شده و اطلاعات منابع مصرفی واقعی در طول مدت اجرای پروژه و تهیه گزارشات کارشناسی و مدیریتی و همچنین ایجاد داشبورد ویژه مدیریتی، این امکان برای مدیر عاملان و مدیر پروژه های عمرانی ایجاد شود تا در کمترین زمان و با بیشترین دقت، تغییرات پروژه را کنترل نموده و در صورت نیاز برای تصمیمگیری و عملیاتی کردن هرگونه تصمیمی، اقدام نمایند. این نرم افزار، حاصل ۲۰ سال تجربه سید علیرضا حسینی در حوزه عمران و مدیریت دقیق دکتر مرتضی رموزی، در زمینه تولید نرم افزار بوده که نسخه اول آن در حال حاضر تکمیل و آماده عرضه به بازار است. نرم افزار اسکوپ شامل یک نرم افزار تحت وب جهت ورود، پردازش و گزارش گیری دقیق اطلاعات ورودی، به همراه اپلیکیشن موبایل است که امکان ثبت دقیق اطلاعات کارگاهی از سوی انواع نیروهای اجرایی بخش های مختلف اعم از مدیران اجرا (ابنیه، تاسیسات برقی، تاسیات مکانیکی، راه و باند و ...)، تکنسین های اجرا، کارشناسان کنترل پروژه، انبار دار، نگهبان و ..... در آن فراهم شده است. در این زمینه بخصوص داشبورد مديريتی طراحی شده از اهمیت فوق العاده ای برخوردار است. یکی از بارزترین امکانات این نرم افزار تحت وب و آنلاین بودن آن و طراحی داده براساس فهرست بهای سازمان برنامه و بودجه و نیز آنالیز بر طبق کدینگ منابع است، بطوریکه این قابلیت باعث میشود همکاران دفتر فنی، هیچگونه احساس غریبگی با این نرم افزار نداشته و به دلیل راحتی و سهولت کاربرد آن هیچگونه مشکلی در استفاده از آن وجود نداشته باشد؛ اگرچه خدمات پشتیبانی تیم فنی نرم افزار در طول ساعات کاری آماده ارائه هرگونه مشاوره به این عزیزان بوده و نهایتاً نرم افزار اسکوپ قادر خواهد بود تا بسیاری از دغدغه های مالی و درگیری های ذهنی فعالان سرمایه گذاران و سازندگان حوزه ساخت و ساز کشور را برطرف نماید.

ارزش ها

اهداف و ماموریت شرکت

تیم نرم افزار اسکوپ در تلاش برای استفاده از تمام توان تیم های اجراییِ عمرانی به منظور یکپارچگی، هدفمندی و به حداقل رسانیدن اتلاف منابع مالی و زمانی در کلیه عملیات‌های عمرانیِ درون‌مرزی و برون‌مرزی و بهبود عمده فرآیند ثبت، تحلیل و گزارش‌گیری عملیات‌های اجرایی، مستندسازی و انتقال دانش‌آموخته‌های هر پروژه به پروژه‌های بعدی و بالا بردن سطح علمی و تجربی شرکت‌ها می‌باشد.