نرم افزار مدیریت پروژه های ساختمانی اسکوپ

نرم افزار مدیریت پروژه های ساختمانی اسکوپ

وبلاگ

انواع پروژه‌ های ساختمانی و معرفی پروژه های عمرانی

انواع پروژه‌های ساختمانی

چه در حال ساختن یک خانه جدید و چه در حال بازسازی یک خانه قدیمی باشید، این فرصت را دارید که خلاق باشید تا بتوانید پروژه مناسب خود را بسازید. ما در اینجا انواع پروژه های ساختمانی مختلف را مورد بحث قرار می دهیم. ساخت و ساز یک صنعت عظیم با انواع مختلف پروژه ها است. پروژه های ساختمانی مسکونی، پروژه های تجاری و پروژه های صنعتی وجود دارد. هر نوع پروژه چالش های منحصر به فردی دارد و نیاز به مهارت های متفاوتی از سوی کارگران ساختمانی دارد. در این راهنما، ما انواع مختلف پروژه ها را بررسی خواهیم کرد تا بهتر بفهمیم که چه چیزی در هر یک از آنها انجام می شود.

هنگام بررسی نحوه تقسیم مدیریت پروژه ساخت‌وساز به انواع پروژه‌ها، باید به منبع مراجعه کرد. در مدیریت پروژه‌های ساختمانی، ساختمان‌ها به طور کلی به سه نوع تقسیم می‌شوند: ساختمانی (Building Construction)، زیربنایی (Infrastructure Construction) و صنعتی (Industrial Construction). هر یک از این نوع‌ها به پروژه‌های مختلفی اشاره دارند. در ادامه توضیحات کوتاهی درباره هر یک از این نوع‌ها آورده شده است:

ساختمانی (Building Construction):

پروژه‌های ساختمانی به پروژه‌های مرتبط با ساخت و احداث ساختمان‌های مسکونی، تجاری، اداری، آموزشی، بهداشتی و سایر انواع ساختمان‌ها اشاره دارد. این پروژه‌ها شامل ایجاد ساختمان‌های مسکونی مانند ویلاها، آپارتمان‌ها، ساختمان‌های تجاری مثل مغازه‌ها و مراکز خرید، ساختمان‌های اداری مانند دفاتر و ساختمان‌های عمومی مثل بیمارستان‌ها و دانشگاه‌ها می‌شوند.
چالش‌ها و ویژگی‌ها: پروژه‌های ساختمانی معمولاً نیاز به مدیریت منابع انسانی و مالی دقیق دارند. این پروژه‌ها به عنوان پروژه‌های کوچک تا متوسط شناخته می‌شوند و تعاملات بیشتری با مشتری دارند.

زیربنایی (Infrastructure Construction):

پروژه‌های زیربنایی به پروژه‌های مرتبط با احداث زیرساخت‌های عمومی و مورد نیاز جامعه می‌پردازند. این شامل ایجاد جاده‌ها، پل‌ها، تونل‌ها، فرودگاه‌ها، راه‌آهن‌ها، شبکه‌های آب و برق، تصفیه‌خانه‌ها، و دیگر زیرساخت‌های عمومی می‌شود.
چالش‌ها و ویژگی‌ها: پروژه‌های زیربنایی به عنوان پروژه‌های بزرگ شناخته می‌شوند و نیاز به تجهیزات سنگین و مهندسی معقول دارند. معمولاً با مقررات دولتی و استانداردهای ایمنی دقیق‌تری همراه هستند.

صنعتی (Industrial Construction):

پروژه‌های صنعتی به پروژه‌های مرتبط با احداث و توسعه اماکن صنعتی و تولیدی اشاره دارند. این می‌تواند شامل کارخانه‌ها، کارگاه‌ها، انبارها، و سایر تسهیلات صنعتی باشد.
چالش‌ها و ویژگی‌ها: پروژه‌های صنعتی معمولاً دارای نیازهای خاص صنعتی هستند و نیاز به پایش و کنترل دقیق فرآیندهای تولید دارند. همچنین، امکانات ایمنی و محیطی در این نوع پروژه‌ها بسیار حیاتی است.

همه این نوع‌ها از پروژه‌های ساختمانی نیاز به مدیریت مناسب دارند تا به تکمیل موفق پروژه‌ها کمک کنند. انتخاب نوع مدیریت و رویکردهای مدیریتی بستگی به ماهیت و اندازه هر پروژه دارد.

از سه نوع کلی ساخت، هفت زیر مجموعه را می‌توان فهرست کرد.

 • کشاورزی
 • مسکونی
 • تجاری
 • سازمانی
 • مدنی سنگین
 • محیطی

 

مدیریت پروژه‌های ساختمانی به 10 بازار تقسیم می‌شود.

 • حمل و نقل
 • نفت
 • ساختمان‌ها
 • انرژی
 • صنعتی
 • اب
 • تولید
 • فاضلاب/پسماند
 • مخابرات
 • زباله‌های خطرناک

 

مدیریت پروژه آبشار برای پروژه‌های ساختمانی

ساخت‌وساز، یک پروژه سنتی‌تر است و اکثر پروژه‌ها در مدیریت پروژه‌های ساختمانی از متدولوژی آبشار استفاده می‌کنند. این یک تکنیک با نقاط عطف مشخص، وظایف با تاریخ‌های تعیین شده، قابل تحویل و انتظارات از صاحب پروژه یا سهامداران است. همه اینها در یک جدول زمانی سازماندهی شده است.

آبشار یک رویکرد سیستماتیک ارائه می‌دهد که به اکثر پروژه‌های ساختمانی کمک می‌کند. شما نمی‌توانید یک آسمان خراش بسازید بدون اینکه ابتدا یک سوراخ برای ایجاد پایه ای برای حمایت از آن حفر کنید. آبشار و مدیریت ساخت‌وساز بسیار خوب با هم کار می‌کنند زیرا هر دو از یک فرآیند متوالی استفاده می‌کنند.

اصطلاح آبشار در فرآیند روش‌شناسی، روشی است که به سمت تکمیل حرکت می‌کند. هر مرحله یا فاز پروژه، فرآیند را به نقطه بعدی منتقل می‌کند، که با متدولوژی‌های طراحی، پیشنهاد، ساخت، طراحی، ساخت و مدیریت پروژه با ریسک سازگاری دارد. تا زمانی که الزامات آن را نشناسید، نمی‌توانید ساختمانی را طراحی کنید. بنابراین، در روش آبشار و پروژه‌های ساختمانی، تا زمانی که مرحله ای که روی آن کار می‌کنید کامل نشود، نمی‌توانید به مرحله بعدی بروید.

مزیت این کار برای تیم‌های مدیریت ساخت‌وساز این است که به آنها اجازه می‌دهد در هر زمان روی یک جنبه از پروژه تمرکز کنند. این امر باعث می‌شود محصولی با کیفیت در هر مرحله از ساخت، تولید شود. همچنین، کار با یک مدل آبشار، توجه به جزئیات را ارائه می‌کند که از فراموش شدن چیزهای کوچک و نادیده گرفتن آنها جلوگیری می‌کند. چرا که این اتفاقات می‌توانند تأثیر مخربی در آینده پروژه داشته باشد.

مدیریت پروژه آبشار برای پروژه‌های ساختمانی

چالش‌های منحصر به فرد مدیریت پروژه ساختمانی

مانند هر پروژه ای، مدیریت پروژه ساخت‌وساز دارای موانعی است که برخی از آنها رایج و برخی دیگر منحصر به این حوزه هستند. مثلا داشتن اهداف تعریف نشده. این معمولا یک مشکل ارتباطی است.

موضوع دیگر تغییرات دامنه یا خزش دامنه است، به این معنی که دامنه از آنچه در ابتدا برای آن برنامه ریزی شده بود، عبور می‌کند. این امر بودجه شما را کاهش می‌دهد، بنابراین هر دستور تغییر باید به دقت بررسی شود که آیا ارزش اجرا دارد یا خیر.

داشتن تیم اشتباه یا تیمی‌ که در سطح مورد نیاز پروژه مهارت ندارد، مشکلی در مدیریت پروژه ساختمانی است، زیرا مهارت‌ها متفاوت است. آموزش قبل از شروع یک پروژه بسیار مهم است.

یکی دیگر از کلیدهای یک پروژه ساخت‌وساز موفق، مسئولیت‌پذیری است. تیم‌های زیادی وجود دارند که به طور جداگانه اما با هم برای منافع بیشتر پروژه کار می‌کنند. با این حال، اگر پیمانکاران یا اعضای تیم حاضر نباشند مسئولیت وظایف محول شده به آنها را بر عهده بگیرند، کل فرآیند ممکن است آسیب ببیند. رهبری قوی، درمان این بیماری است. شما می‌توانید از الگوی گزارش روزانه ساخت‌وساز برای پیگیری پیشرفت روزانه سایت ساخت‌وساز خود استفاده کنید.

در مدیریت پروژه‌های ساختمانی، مدیریت ریسک حتی از سایر پروژه‌ها اهمیت بیشتری دارد. برخی مسائل ایمنی وجود دارد که خطرناک تر از خطراتی هستند که می‌توانند انواع دیگر پروژه‌ها را تحت تاثیر قرار دهند. بنابراین، گذراندن وقت با تیم برای جمع‌آوری نظرات آنها و همچنین تحقیق در مورد منابع دیگر، کلید یک برنامه مدیریت ریسک قوی است.

حتی با وجود بهترین برنامه مدیریت ریسک، همه چیز اشتباه خواهد شد، بنابراین داشتن یک برنامه اضطراری بسیار مهم است. با این حال، یک موضوع مبهم، باعث بدتر شدن یک موضوع می‌شود.

ارتباطات ضعیف، ناقوس مرگ برای هر پروژه است، بنابراین نداشتن تعامل قوی با صاحب پروژه و سهامداران باعث نابودی یک پروژه می‌شود. این در هر پروژه ای صادق است و مدیریت پروژه ساخت‌وساز باید همیشه از تخصیص منابع آگاه باشد، زیرا مواد و تجهیزات زیادی برای مدیریت وجود دارد.

پلتفرم مدیریت پروژه ساخت و ساز اسکوپ برنامه‌ریزی، ضبط، مدیریت و گزارش کار را از هر جایی آسان می‌کند و به تیم شما کمک می‌کند کارهای موثرتر و بیشتری انجام دهد.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *