نرم افزار مدیریت پروژه های ساختمانی اسکوپ

نرم افزار مدیریت پروژه های ساختمانی اسکوپ

وبلاگ

26 سند ساخت و ساز (شامل الگوها)

سند ساخت و ساز

پروژه های ساختمانی در اشکال و اندازه های مختلف هستند، اما همه باید به دقت نظارت شوند. به همین دلیل است که یک پروژه دارای اسناد ساخت و ساز زیادی است. ساخت یک سازه کار پیچیده ای است و هر جنبه ای از آن نیاز به نقشه های ساختمانی دارد تا قبل از شروع ساخت، نقشه های ساختمانی روی کاغذ برنامه ریزی شود.

اهمیت اسناد و نقشه های ساخت و ساز در مدیریت پروژه های ساختمانی را نمی توان نادیده گرفت. آنها پروژه را برای موفقیت با جزئیات همه چیز از سایت گرفته تا طراحی و حتی مدیریت پروژه تنظیم می کنند. اما اسناد ساختمانی دقیقا چیست و چه نوع نقشه های ساختمانی وجود دارد؟

 

اسناد ساختمانی چیست؟

اسناد ساخت و ساز به مدیران پروژه کمک می کند تا روند برنامه ریزی و پیگیری پروژه های ساخت و ساز را ساده کنند. فقط یک نوع سند ساختمانی وجود ندارد و انواع مختلفی دارند. اسناد ساخت و ساز می تواند نوشتاری، گرافیکی و تصویری باشد.

اسکوپ نرم افزار مدیریت پروژه ساخت و ساز با ذخیره سازی نامحدود فایل است. نرم‌افزار اسکوپ را می‌توان در دفتر، محل کار و حتی از راه دور در دسترس قرار داد تا همه افراد حاضر در پروژه بتوانند اسناد و نقشه‌های ساخت و ساز را از یک مرکز متمرکز به اشتراک بگذارند. اگر نیاز به ایجاد تغییرات دارید، همه به روز می شوند تا آنها را در همان صفحه نگه دارید. همین امروز به صورت رایگان با اسکوپ شروع کنید.

به عبارت دیگر، اسناد ساخت و ساز مانند قطعات پازل هستند که تصویر بزرگتری از طراحی، مکان و ویژگی های فیزیکی پروژه را تشکیل می دهند. شما نمی توانید بدون مدارک مناسب مجوزهای ساختمانی را بگیرید و به طور قانونی نمی توانید بدون مجوز چیزی بسازید. این به شما ایده ای از اهمیت اسناد ساخت و ساز می دهد.

 

اسناد ساخت و ساز

در اینجا برخی از اسناد اصلی است که در طول مراحل ساخت و ساز ایجاد می شود. در حالی که هر یک از این اسناد هدف متفاوتی را دنبال می کند، همه آنها به یک هدف مشترک کمک می کنند و آن تسهیل فرآیند مدیریت پروژه ساخت و ساز است.

ایجاد این اسناد می تواند چالش برانگیز باشد، بنابراین ما الگوهای رایگان مدیریت پروژه ساخت و ساز را برای کمک به شما در این فرآیند ایجاد کرده ایم.

 1. طرح ساخت و ساز

طرح ساخت و ساز یک سند ساخت و ساز کامل است که تمام جزئیات برنامه ریزی یک پروژه ساختمانی، مانند محدوده کار، بودجه، برنامه زمان بندی، ساختار شکست کار و دیگر اجزای مهم را توصیف می کند.

 1. بودجه ساخت و ساز

بودجه ساخت و ساز سندی است که تمام هزینه های یک پروژه ساختمانی را مشخص می کند. هدف اصلی بودجه ساخت و ساز کمک به مدیران پروژه های ساختمانی برای کنترل هزینه ها در حین اجرای پروژه های ساختمانی است تا اطمینان حاصل شود که هزینه ها بیش از حد نخواهد بود و پروژه سودآور خواهد بود. علاوه بر این، بودجه ساخت و ساز باید شامل یک صندوق اضطراری ساخت و ساز برای پوشش هزینه های غیرمنتظره مانند هزینه پاسخگویی به خطرات پروژه باشد.

 1. برنامه ساخت و ساز

برنامه زمانبندی ساخت و ساز سندی است که تمام فعالیت هایی را که در مرحله اجرای یک پروژه ساختمانی انجام می شود، هماهنگ می کند. هدف اصلی یک برنامه زمان‌بندی ساخت و ساز این است که اطمینان حاصل شود که همه افراد درگیر در پروژه مانند پیمانکاران و پیمانکاران فرعی درک می‌کنند که موعد مقرر برای محصولات تحویلی آنها چقدر است، بنابراین کل پروژه می‌تواند به موقع تکمیل شود.

استفاده از یک نرم افزار زمان بندی ساخت و ساز مانند اسکوپ به شما کمک می کند تا یک برنامه دقیق ساخت و ساز ایجاد کنید و پیشرفت پروژه خود را در زمان واقعی پیگیری کنید. اسکوپ به ابزارهایی مانند نمودار گانت، لیست وظایف، تقویم پروژه و داشبورد پروژه مجهز شده است که به شما امکان می دهد هر فعالیت را در برنامه ساخت خود نظارت کنید.

 1. برآورد ساخت و ساز

برآورد ساخت و ساز سندی است که شامل هزینه های مستقیم، غیرمستقیم و سربار یک پروژه ساختمانی مانند مصالح، نیروی کار و اجاره تجهیزات می باشد. برآورد ساخت و ساز نسخه اولیه بودجه ساخت و ساز است.

ایجاد یک برآورد ساخت و ساز یک فرآیند پیچیده است که بدون ابزار مناسب می تواند طاقت فرسا باشد. به همین دلیل است که توصیه می شود از نرم افزار تخمین ساخت و ساز استفاده کنید، که به شما کمک می کند تا تمام هزینه های مختلف پروژه خود را ترسیم کنید.

 1. معافیت حق ساخت و ساز

حق ساخت و ساز یک ادعای قانونی است که از شرکت های ساختمانی، پیمانکاران و پیمانکاران فرعی در سناریوهایی که مالکان پروژه حاضر به پرداخت هزینه ساخت و ساز انجام شده نیستند، محافظت می کند.

از سوی دیگر، معافیت حق ساخت، سندی است که پس از اتمام پروژه و پرداخت مربوطه، بین صاحبان پروژه و پیمانکاران مبادله می شود. معافیت حق رهن یک سند قانونی است که به موجب آن پیمانکار از حق ارائه حق مالکیت ساختمانی صرف نظر می کند.

 1. مطالب ارسالی ساخت و ساز

ارسالی ساخت و ساز سندی است که توسط پیمانکاران فرعی ایجاد می شود و برای پیمانکاران عمومی، مدیران پروژه های ساختمانی، تیم های طراحی یا معماران ارسال می شود تا آنها بتوانند مواد، تجهیزات و فرآیندهایی را که پیمانکار فرعی قصد استفاده از آنها را برای اجرای کار ساخت و ساز خود استفاده کند، تأیید کنند.

مدارک ارسالی ساخت و ساز کمک می کند تا اطمینان حاصل شود که تمام کارهای ساخت و ساز که پیمانکاران فرعی انجام می دهند با مشخصات ذکر شده در قراردادهای ساخت و ساز مطابقت دارند.

 1. دستور تغییر ساخت و ساز

هر زمان که نقشه ساخت و ساز اولیه نیاز به تنظیم داشته باشد از دستور تغییر ساخت و ساز استفاده می شود. دلایل مختلفی وجود دارد که چرا ممکن است این اتفاق بیفتد. به عنوان مثال، صاحبان پروژه ممکن است در مرحله اجرا، کار اضافی را به طرح ساخت و ساز اضافه کنند که به این معنی است که دامنه اولیه کار باید گسترش یابد و مواد، نیروی کار و تجهیزات بیشتری مورد نیاز است.

 1. صورت حساب

صورت حساب یک سند برنامه ریزی ساخت و ساز بسیار مهم است. این مقدار و کیفیت مواد مورد نیاز برای تکمیل یک پروژه ساخت و ساز، همراه با نیازهای نیروی کار را توصیف می کند. این فرم ساخت و ساز به پیمانکاران اجازه می دهد تا هزینه های ساخت و ساز را برآورد کرده و پیشنهادات ساخت و ساز خود را بر اساس آن آماده کنند.

 1. طراحی شماتیک

طرح شماتیک یک نقشه ساختمانی است که ایده ای از طرح پروژه ساخت و ساز، نحوه تناسب محل ساخت و ساز با محیط اطراف، اندازه گیری های واقعی ساختمان و اینکه آیا قوانین ساختمان و سایر مقررات رعایت شده است را ارائه می دهد. طرح های شماتیک در مرحله طراحی شماتیک ایجاد می شوند که یکی از مراحل فرآیند طراحی معماری است.

 1. لیست پانچ

پانچ لیست یک فرم ساخت و ساز است که برای فهرست کردن تمام کارهایی که باید قبل از تکمیل فاز ساخت و ساز در نظر گرفته شود، استفاده می شود. اینها معمولاً کارهای غیر حیاتی مانند انجام لمس رنگ، تمیز کردن زباله یا تعویض تجهیزات معیوب هستند.

 1. مشخصات ساخت و ساز

مشخصات ساخت و ساز دستورالعمل هایی را برای محدوده کار، مواد و کیفیت کار برای فعالیت هایی که یک پروژه ساختمانی را تشکیل می دهند، توصیف می کند. آنها اطلاعات اضافی را ارائه می دهند که باید در ارتباط با نقشه های ساخت و ساز استفاده شود تا اطمینان حاصل شود که پروژه مطابق با استانداردهای تعیین شده توسط مالک و تیم طراحی ساخت و ساز تکمیل شده است.

مشخصات ساخت و ساز قبل از اجرای کار توسط شرکت ساختمانی یا پیمانکار عمومی توسط تیم طراحی ساخته شده و توسط مالک پروژه تایید می شود.

 1. گزارش روزانه ساخت و ساز

گزارش روزانه ساخت و ساز سندی است که کارهایی را که در طول یک روز در محل ساخت و ساز رخ داده است، همراه با جزئیات دیگر مانند موجودی مواد و تجهیزات، حوادث، شرایط آب و هوایی و هر اطلاعات دیگری که ممکن است به مدیر سایت ساخت و ساز، مدیر پروژه ساختمانی یا پیمانکار کل مرتبط باشد، فهرست می کند.

 

 

 1. برخاستن مواد

متریال برخاست (MTO) یک فرم ساخت و ساز است که تمام مواد مورد نیاز برای یک پروژه ساختمانی را به صورت جزئی در می آورد و مقادیر مورد نیاز هر یک را بر اساس تمام نقشه ها و اسناد ساخت و ساز موجود توصیف می کند. هدف اصلی از برخاستن مواد، برآورد دقیق هزینه های آن مواد است.

 1. جدول ارزش ها

الگوی زمانبندی مقادیر

 1. جدول زمانی ساخت و ساز

برگه های زمانی ساخت و ساز اسنادی هستند که به مدیران پروژه های ساختمانی، ناظران سایت، مدیران خدمه و سایر متخصصان کمک می کنند تا مدت زمانی را که کارگران ساختمانی در محل کار برای انجام وظایف پروژه می گذرانند، پیگیری کنند. این به آنها امکان می دهد حقوق خود را بر اساس ساعات کار و نرخ ساعتی خود محاسبه کنند.

نقشه های ساخت و ساز

اصطلاح نقشه های ساخت و ساز به تمام اسناد و مدارک معماری اطلاق می شود که مرحله ساخت و ساز یک پروژه را هدایت می کند. نقشه های معماری بسیار دقیق هستند و همه چیز را از کدها، طرح های ایمنی و استانداردهای پایداری گرفته تا سیستم های لوله کشی، مکانیکی و الکتریکی پوشش می دهند.

انواع مختلفی از نقشه های معماری وجود دارد و به همین دلیل، کشورهای مختلف استانداردهای نامگذاری خود را ایجاد کرده اند. در ایالات متحده، روش ترجیحی برای نامگذاری نقشه های ساخت و ساز، استاندارد ملی CAD ایالات متحده است که با تلاش گروهی از مؤسسه معماران آمریکا (AIA)، مؤسسه مشخصات ساخت و ساز و مؤسسه ملی علوم ساختمان توسعه یافته است.

در اینجا یک مرور سریع از برخی از نقشه های معماری، همانطور که توسط استاندارد ملی CAD ایالات متحده تعریف شده است، آورده شده است.

 1. ورق A0

برگه های A0 که به عنوان اطلاعات پروژه نیز شناخته می شوند، دارای یک برگه پوششی هستند که اطلاعات پروژه مانند نام، اطلاعات تماس، جزئیات ملک، کاربری منطقه، نوع ساختمان، پین شهر، نقشه سایت، مقررات و غیره را خلاصه می کند.

همچنین یادداشت‌های دسترسی و برگه جزئیات وجود دارد که شامل عرض و اندازه درب و مکان تابلوها در میان موارد دیگر است (البته برای پروژه‌های مسکونی گنجانده نشده است). پلان سایت ساختمان را همانطور که روی ملک، محوطه سازی، بتن کاری و الزامات ایمنی خروجی قرار دارد نشان می دهد. گاهی اوقات طرح منظر دقیق تری نیز گنجانده می شود.

 1. ورق A1

ورق های A1 پلان های طبقه ای هستند که نشان می دهند هر عنصر ساختمان در کجا قرار می گیرد و ابعاد دقیق این عناصر را در بر می گیرد. همچنین نکات کلیدی، برچسب‌های نوع در، پنجره و دیوار و همچنین سایر فراخوان‌ها وجود دارد.

 1. ورق A2

ورق های A2 به ارتفاعات و مقاطع می پردازند. ارتفاعات تصویر مسطح از نمای بیرونی ساختمان ها هستند. آنها ارتفاع عناصر ساختمانی موجود و جدید و همچنین مصالحی را نشان می‌دهند که از عناصر موجود استفاده می‌شوند. برخی از نکات کلیدی اطلاعات مهم دیگری در مورد ساخت و ساز نمای بیرونی اضافه می کنند.

 1. ورق A3

نقشه‌های A3 یا نقشه‌های مقطع، نقشه‌های مقطعی هستند که از مرکز ساختمان می‌گذرند. آنها ساخت دیوار و فونداسیون، ارتفاع از کف تا کف و روابط ارتفاع بین داخل و سطح زمین را در خارج نشان می دهند.

 1. ورق A4

ورق های A4 پلان های بزرگ شده یا نماهایی در مقیاس بزرگ هستند. اصلی ترین پلان سقف منعکس شده است که نما را تا سقف به جای پایین به کف نشان می دهد. اینها شامل انواع مصالح سقفی مانند دیوار خشک، گچ، روکش چوبی و غیره است. آنها اغلب شامل مکان های کلید نور برای کنترل چراغ های نصب شده در سقف می شوند.

در پروژه های ساخت و ساز مسکونی، یک طرح برق نیز وجود دارد که محل خروجی ها و نقاط داده را برای دسترسی به تلویزیون کابلی یا اینترنت قرار می دهد. محل برق لوازم خانگی و دستگاه های شخصی را نشان می دهد. پروژه های بزرگتر دارای این جزئیات در نقشه های برق هستند.

پلان های بزرگ شده همچنین شامل موادی است که روی دیوارها و کف ها اعمال می شود. این کار با تگ های تمام شده انجام می شود که به یک برنامه پایانی (جزئیات بیشتر در لیست) اشاره می کند که سازنده، نام محصول و سایر کیفیت ها را نشان می دهد.

 1. ورق A5

برگه های A5 در مورد جزئیات هستند. آنها انواع دیوارها، مبلمان توکار، محل قرارگیری پریزهای برق، چراغ ها و کلیدها و همچنین ارتفاع عناصر مختلف را نشان می دهند. این فضاها با فضاهای مسکونی و تجاری متفاوت است، اما هر دو نیاز به ارتفاعات داخلی دارند.

 1. ورق A6

برگه های A6 جدول زمانی هستند. Schedule در این مورد به معنای یک صفحه گسترده است تا یک جدول زمانی. آنها برای ردیابی اطلاعات دقیق مختلف محصول در مورد تکمیل، انواع، اندازه ها و غیره استفاده می شوند.

 1. S Sheets

ورق های S نقشه های سازه ای هستند که در سرتاسر ساختمان استاندارد هستند. نقشه ها توسط یک مهندس سازه دارای مجوز انجام می شود و پلان هر سطح را نشان می دهد، مانند پایه های بتنی، اسکلت فلزی و چوبی و اینکه کجا و چه اندازه خواهند بود و همچنین سایر جزئیات سازه.

 1. M Sheets

ورق های M نقشه های مکانیکی پروژه هستند، مانند سیستم های برق و لوله کشی. آنها معمولاً توسط مهندس ارائه دهنده ورق های S تحویل داده می شوند. این نقشه ها نشان می دهد که سیستم های الکتریکی و لوله کشی به کجا خواهند رفت و چه اندازه هایی خواهند داشت، از جمله کانال کشی و انواع سیستم های انتقال هوای مورد استفاده.

 1. برگه های P

صفحات P نقشه های لوله کشی هستند که اندازه لوله هایی را که در سیستم برای آب آشامیدنی و ضایعات استفاده می شود را به تفصیل نشان می دهد. همچنین مکان هایی برای افزایش هوای فاضلاب برای خروج ایمن از ساختمان وجود دارد.

 1. E Sheets

ورق های E به سمت جزئیات در نقشه های الکتریکی هدایت می شوند. آنها دارای محل پریزهایی برای تمام برق در ساختمان هستند، از جمله کلیدهایی که آنها را کنترل می کنند. آنها جزئیات مربوط به نوع سیم کشی مورد نیاز و جعبه ها را برای رسیدگی به تجهیزات الکتریکی نشان می دهند.

 

اسکوپ به مدیریت مستندات ساخت و ساز کمک می کند.

همانطور که می بینید، این اسناد بسیاری برای مدیریت هستند. نرم افزار مدیریت پروژه می تواند به شما کمک کند تا این اسناد را سازماندهی کنید و در طول اجرای پروژه در دسترس کسانی قرار دهید که به آنها نیاز دارند. اسکوپ دارای فضای ذخیره سازی نامحدود فایل است و آنلاین است تا به همه امکان دسترسی به فایل های مورد نیاز در هر زمان و هر کجا که کار می کنند را می دهد. اما نرم افزار مدیریت پروژه ساختمانی اسکوپ چیزی فراتر از سازماندهی اسناد است.

 

از نماهای چندگانه پروژه استفاده کنید.

توانایی اشتراک گذاری فایل ها عالی است، اما اگر قادر به اجرای آن کار نیستید، باید به دنبال ابزارهای دیگری باشید. این کار را پیچیده می کند. ما آن را ساده نگه می داریم. نماهای چندگانه پروژه اسکوپ به این معنی است که مدیران پروژه ساخت و ساز می توانند بر روی نمودارهای گانت برنامه ریزی کنند، طراحان می توانند گردش کار را بر روی تابلوهای کانبان تجسم کنند، خدمه می توانند وظایف را در نمای لیست ما بررسی کنند و سهامداران می توانند مطمئن شوند که نقاط عطف در نمای تقویم برآورده شده است.

 

همه افراد را در پروژه وصل کنید.

اگر همه بر روی اسناد ساخت و ساز در یک سیلو کار کنند، مشکلات دیگر رخ می دهد. اگر تیم ها نتوانند به طور موثر همکاری کنند، مسائلی به وجود می آید که منجر به تاخیر و هزینه های اضافی می شود. نرم افزار آنلاین اسکوپ از آن مراقبت می کند. همانطور که اشاره شد، فایل‌ها را می‌توان به اشتراک گذاشت و کاربران می‌توانند در مورد وظایف نظر بدهند و هر کسی را در پروژه تگ کنند تا در صورت نیاز آنها را وارد مکالمه کنند. ایمیل‌ها کاربران را از تغییرات طرح یا نظرات مطلع می‌کنند، اما هشدارهای درون برنامه‌ای نیز وجود دارد، بنابراین لازم نیست ابزار را ترک کنید.

کارت وظیفه اسکوپ با نظر

نرم افزار اسکوپ یک ابزار عالی مدیریت پروژه ساخت و ساز است که یک مرکز متمرکز برای اسناد و نقشه های ساخت و ساز شما است، اما ما همچنین ویژگی هایی را به شما می دهیم که به شما در برنامه ریزی، نظارت و گزارش پروژه کمک می کند. با داشبورد بی‌درنگ ما یک نمای سطح بالا دریافت کنید تا در مسیر خود ادامه دهید. سپس از گزارش های سفارشی برای به روز نگه داشتن ذینفعان خود استفاده کنید. ما به شما در مدیریت انتظارات و ارائه موفقیت کمک خواهیم کرد.

 

اسکوپ نرم افزار برنده جوایزی است که تمام اسناد ساخت و ساز و نقشه های ساخت و ساز شما را سازماندهی و ذخیره می کند. پلتفرم مشترک اسکوپ همه اعضای تیم پروژه را به هم متصل می کند و به آنها اجازه می دهد با ابزارهایی که می خواهند کار کنند. برنامه ریزی، نظارت و گزارش در مورد هر جنبه از پروژه ساخت و ساز. امروز به صورت رایگان با اسکوپ شروع کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *