نرم افزار مدیریت پروژه های ساختمانی اسکوپ

نرم افزار مدیریت پروژه های ساختمانی اسکوپ

وبلاگ

5 فاز ساخت و ساز (شامل الگوها)

5 فاز ساخت ساز

مدیریت پروژه ساختمانی مانند هر پروژه دارای پنج فاز ساخت و ساز است. اما تفاوت های عمده ای وجود دارد که درک آنها مهم است. مراحل ساخت و ساز نام های مختلفی دارند و برای شروع نیاز به مستندات متفاوتی دارند.

ما هر یک از پنج مرحله ساخت و ساز را به طور عمیق تعریف خواهیم کرد: شروع، پیش ساخت، تدارکات، ساخت و ساز و پس از ساخت. سپس تفاوت بین مراحل ساخت و ساز و چرخه عمر پروژه را توضیح خواهیم داد. برای کمک به مدیریت بهتر پروژه های ساختمانی خود، حتی چند الگوی رایگان هم برای دانلود در اختیار شما قرار داده ایم.

 

5 مرحله ساخت و ساز چیست؟

پروژه های ساختمانی با دقت برنامه ریزی می شوند. از کوچک‌ترین تا بزرگ‌ترین و پیچیده‌ترین، آن‌ها به پنج مرحله ساخت‌وساز تقسیم می‌شوند تا تمام مراحل لازم برای تکمیل پروژه به موقع و در حد بودجه را به تفصیل بیان کنند.

داشتن مراحل ساخت و ساز یکی از راه هایی است که می توان پروژه را به بخش های قابل مدیریت تقسیم کرد که هر کدام مجموعه ای از چالش های خاص خود را دارند. درک آنچه در هر یک از پنج مرحله ساخت و ساز وجود دارد اولین گام برای کنترل پروژه های عمرانی است.

نرم افزار مدیریت پروژه اسکوپ توسط مدیران پروژه های ساختمانی برای برنامه ریزی، مدیریت و پیگیری پروژه استفاده می شود. بهترین نرم افزار مدیریت پروژه اسکوپ، برنده جایزه و در حال استفاده پیمانکاران شهرداری است که دارای نمودارهای قدرتمند گانت است که پروژه را به پنج مرحله ساخت و ساز تقسیم می کند. نمودار گانت اسکوپ همه وظایف شما را سازماندهی می‌کند، هر چهار وابستگی کار را به هم پیوند می‌دهد و حتی فیلترهایی را برای مسیر حیاتی برای شناسایی وظایف ضروری و غیر ضروری انجام می‌دهد. هنگامی که یک برنامه و زمان بندی دارید، یک خط مبنا را در نمودار گانت تعیین کنید تا آن را به تصویر بکشید تا بتوانید تلاش برنامه ریزی شده خود را با تلاش واقعی خود در زمان واقعی مقایسه کنید تا به شما در ادامه مسیر کمک کند.

حال، بیایید به هر یک از پنج مرحله ساخت و ساز دقیق تر نگاه کنیم.

 

  1. مرحله شروع پروژه های عمرانی

مرحله شروع ممکن است مهمترین مرحله از تمام پنج مرحله پروژه عمرانی شما باشد زیرا روند تصویب پروژه را ترسیم می کند و همه چیز را برای ساخت در جای خود تنظیم می کند. در این مرحله سه مرحله متمایز وجود دارد: برنامه ریزی و امکان سنجی، طراحی شماتیک و اسناد قرارداد.

برنامه ریزی و امکان سنجی جایی است که تیم برنامه ریزی اهداف پروژه را تعریف می کند. یک مطالعه امکان سنجی انجام می شود تا اطمینان حاصل شود که پروژه ارزش پیگیری دارد. تجزیه و تحلیل سایت نیز انجام می شود. در این مرحله است که اندازه ساختمان یا سازه تعیین می شود، از جمله اینکه چقدر فضا اشغال می کند، اتاق هایی که در ساختمان قرار دارند و غیره. پس از اتخاذ این تصمیمات، یک سند شروع پروژه ایجاد می شود.

طرح شماتیک شامل طرحی است که سرعت و همچنین مواد، رنگ‌ها و بافت‌هایی را که به کار می‌روند را نشان می‌دهد. این اطلاعات توسعه طراحی، تجهیزات و مواد مورد استفاده در ساخت و ساز را هدایت می کند.

آخرین مرحله، اسناد ساخت و ساز است. این شامل نقشه ها و مشخصات نهایی است. در این مرحله، انتخاب روش تحویل پروژه، برآورد هزینه ساخت و صدور مجوز وجود خواهد داشت. روند مناقصه ساخت و ساز نیز در این مرحله آغاز خواهد شد.

 

  1. مرحله پیش ساخت پروژه های عمرانی

پس از انجام مناقصه و انتخاب پیمانکار، مرحله پیش ساخت آغاز می شود. همانطور که از نام آن پیداست، این مرحله قبل از گدبرداری زمین در محل ساخت است. یک تیم پروژه جمع آوری می شود که معمولاً شامل موارد زیر است: مدیر قرارداد، مدیر پروژه، سرپرست، مهندس میدان و مدیر ایمنی و بهداشت.

تیم پروژه شروع به آماده سازی برای کار می کند و محل کار را به گونه ای تنظیم می کند که برای ساخت و ساز آماده شود. این شامل جلسات قبل از ساخت، کار با طراحی شماتیک، سایر نقشه های ساخت و ساز و برنامه زمان بندی ساخت و ساز است. همچنین به بودجه ساخت و ساز و همچنین طرح ساخت و ساز بزرگتر اشاره خواهد شد.

تیم پروژه ممکن است مجبور باشد با مسائل زیست محیطی مانند آزمایش خاک سر و کار داشته باشد. هنگامی که سایت کامل شد، طرح ها و یافته ها توسط مقامات دولتی محلی بررسی می شود. این نیز مرحله ساخت و ساز است که در آن برنامه، بودجه، طراحی و جدول زمانی پروژه نهایی می شود و تیم پروژه شروع به جمع آوری منابع لازم برای ساخت می کند.

 

  1. مرحله تدارکات پروژه های عمرانی

همانطور که از نام آن پیداست، مرحله تدارکات پروژه ساختمانی زمانی است که مدیر پروژه و تیم پروژه تمام مواد، ابزار، تجهیزات و خدمات مورد نیاز برای اجرای پروژه را سفارش، خرید یا اجاره می دهند. برخی از اسنادی که در این مرحله تدارکات مورد استفاده قرار می‌گیرند عبارتند از برخاستن مواد و صورت‌حساب.

به طور طبیعی، محدوده پروژه این را به یک مرحله ساخت و ساز نسبتا ساده یا بسیار چالش برانگیز تبدیل می کند. نه تنها وسعت، بلکه در دسترس بودن منابع و تاریخ شروع همگی بر چگونگی تکمیل این مرحله ساخت و ساز تأثیر خواهند داشت.

 

  1. فاز ساخت و ساز

تمام کارهای انجام شده در سه مرحله ساخت و ساز قبلی، در این مرحله ساخت و ساز جمع می شود. مدیر پروژه، تیم های طراحی و مهندسی پایه و اساس ساخت یک پروژه موفق را پایه گذاری کرده اند. مرحله ساخت و ساز زمانی است که پیمانکار و پیمانکاران فرعی نقشه ساخت و ساز را اجرا می کنند (اگرچه تیم های طراحی، مهندسی و معماری دور از ذهن نیستند و در طول این مرحله با آنها مشورت می شود).

 

برخی از اسنادی که در این مرحله ساخت و ساز مورد استفاده قرار می گیرند شامل گزارش روزانه ساخت و ساز برای ثبت کارهای انجام شده در پایان روز به منظور ادامه کار در صبح روز بعد است. دستور تغییر ساخت و ساز برای مدیریت هر گونه تغییر به دلیل خرابی تجهیزات، آب و هوا یا درخواست مشتری استفاده می شود. گزارش فعالیت هفتگی پروژه را ظرف یک هفته ثبت می کند و برای پیگیری پیشرفت و همچنین به روز رسانی ذینفعان استفاده می شود.

ارتباط همیشه مهم است، اما کلید موفقیت در مرحله ساخت و ساز است. مدیر ساخت و ساز و پیمانکار ساخت و ساز در تماس نزدیک با یکدیگر خواهند بود، در حالی که معمار، مهندسان و مدیر پروژه بازرسی های کنترل کیفیت را انجام می دهند، به درخواست های اطلاعات (RFIs) پاسخ می دهند و هرگونه ارسال فنی را بررسی و تایید می کنند. همه اینها برای اطمینان از این است که پروژه همانطور که طراحی شده است تحویل داده می شود.

 

  1. پس از ساخت و ساز

آخرین مرحله در مرحله ساخت و ساز به عنوان مرحله پس از ساخت شناخته می شود. این مرحله زمانی شروع می شود که کار ساخت و ساز انجام شود و پروژه به پایان برسد، به این معنی که مدیر ساخت و ساز از یک لیست پانچ برای گرفتن هر کاری که هنوز باید تکمیل شود استفاده می کند. اما این همه آن چیزی نیست که در زمان بسته شدن پروژه اتفاق می افتد.

تمام منابع مورد استفاده برای اجرای پروژه، از جمله تیم پروژه، از بین خواهند رفت. تجهیزات اجاره ای برگردانده می شود، محل کار تمیز می شود و پیمانکاران فرعی به مشاغل دیگر می روند. بازرسی نهایی انجام می شود تا اطمینان حاصل شود که کار برای کدنویسی انجام شده است و پس از ساخت و ساز با مالک انجام می شود.

مدیر پروژه باید مطمئن شود که تمام اسناد پروژه کامل و بایگانی شده است. انجام یک جلسه نهایی که در آن تیم درباره اشتباهات و چگونگی جلوگیری از تکرار اشتباهات در آینده بحث می کند، همیشه مفید است. در نهایت اطلاعیه پایان کار صادر خواهد شد.

 

فاز و مراحل ساخت و ساز در مقابل چرخه عمر پروژه

همانطور که بحث کردیم، مراحل ساخت و ساز راهی برای تقسیم پروژه به یک مجموعه کوچکتر مرتبط از وظایف است. مراحل ساخت و ساز یک چرخه عمر خاص خود را دارند، که زمان بین شروع یک مرحله ساخت و ساز و پایان آن است. با این حال، در برخی موارد، چرخه عمر مراحل ساخت و ساز می تواند همپوشانی داشته باشد.

با این حال، چرخه عمر پروژه با مرحله ساخت و ساز یکسان نیست. چرخه عمر پروژه را می توان همانطور که در بالا ذکر کردیم به عنوان اقداماتی که در هر مرحله ساخت و ساز گنجانده شده است نگاه کرد. طبق گفته موسسه مدیریت پروژه (PMI)، یک چرخه عمر پروژه “شامل پنج مرحله مجزا از جمله شروع، برنامه ریزی، اجرا، نظارت و بسته شدن است که با هم ترکیب شده و یک ایده پروژه را به یک محصول کاربردی تبدیل می کند.”

 

بنابراین، می توان نتیجه گرفت که مراحل ساخت، مراحلی هستند که یک پروژه در طول عمر خود طی می کند. چرخه عمر پروژه کل بزرگتر است، در حالی که مراحل ساخت و ساز قطعات کوچکتر هستند.

 

الگوهای مدیریت پروژه ساختمانی

صرف نظر از اینکه روی کدام یک از مراحل ساخت و ساز کار می کنید، الگوهای مدیریت پروژه می توانند به شما کمک کنند. نرم افزار مدیریت پروژه اسکوپ به شما اجازه می دهد تمامی این موارد را به سادگی و راحتی انجام دهید. در اینجا برخی از موارد مربوط به مراحل ساخت و ساز آورده شده است.

 

پیشنهاد ساخت و ساز

در مرحله اولیه، قبل از حرکت به جلو، باید برای پروژه تأییدیه دریافت کنید. WBS و الگوی پیشنهادی ساخت و ساز اسکوپ به شما کمک می کند تا با تعریف محدوده کار، هزینه و پرداخت، برنامه زمان بندی و همچنین شرایط و ضوابط، ادعای خود را ثابت کنید.

 

برآورد ساخت و ساز

همانطور که بر روی بودجه خود در طول پیش ساخت کار می کنید، الگوی تخمین ساخت و ساز اسکوپ به شما کمک می کند تا هزینه ها را با دقت بیشتری پیش بینی کنید. می‌توانید کار هر یک از پنج مرحله ساخت‌وساز و هزینه‌های مربوط به آن، از جمله نیروی کار و مصالح را فهرست کنید.

 

برنامه زمانبندی ساخت و ساز

الگوی برنامه ساخت و ساز اسکوپ در مراحل پیش از ساخت به شما کمک می کند. این محصولات و وظایف شما را در یک جدول زمانی بصری سازماندهی می کند، از جمله هزینه ها و منابع. می توانید نقاط عطف و موارد دیگر را اضافه کنید.

 

گزارش روزانه ساخت و ساز

در طول مرحله ساخت و ساز، گزارش روزانه ساخت و ساز اسکوپ به شما این امکان را می دهد که تمام کارهای انجام شده در آن روز را یادداشت کنید، اینکه آیا طبق برنامه کامل شده است، چه چیزی برای تکمیل کار انجام نشده، چه کسی از سایت بازدید کرده است و حتی شرایط آب و هوایی.

 

فهرست پانچ

الگوی رایگان پانچ لیست ما را برای اکسل دانلود کنید تا در پس از ساخت استفاده کنید. این الگو شماره گذاری شده است تا ارجاع به وظایف خاصی را که باید تکمیل شوند آسانتر می کند، به علاوه مکان، نوع، مالک، اولویت و موارد دیگر را اضافه می کند.

 

چگونه نرم افزار مدیریت پروژه اسکوپ به مدیریت مراحل ساخت و ساز کمک می کند؟

در حالی که همه این الگوها هنگام مدیریت یک پروژه ساخت و ساز مفید هستند، اگر می خواهید کنترل بیشتر و کارایی بیشتری در این فرآیندها داشته باشید، باید به نرم افزار مدیریت پروژه ارتقا دهید. اسکوپ نرم افزار مدیریت پروژه برنده جوایزی است که به اندازه کافی انعطاف پذیر است تا در هر پنج مرحله ساخت و ساز موثر باشد. مدیران پروژه های ساخت و ساز و تیم های آنها می توانند از ابزارهایی برای برنامه ریزی، نظارت و ردیابی کار در زمان واقعی استفاده کنند تا به تصمیم گیری های دقیق تر کمک کنند.

 

نظارت بر پیشرفت با داشبوردهای بلادرنگ

هنگامی که وارد مرحله ساخت و ساز می شوید، باید پیشرفت خود را زیر نظر داشته باشید تا مطمئن شوید که با طرح پروژه پیش می روید. داشبورد بی‌درنگ ما به‌طور خودکار داده‌های زنده را جمع‌آوری می‌کند و آن‌ها را در جداول و نمودارهای خوانا نمایش می‌دهد که به شما یک نمای کلی از سلامت پروژه، وظایف، زمان، هزینه‌ها، پیشرفت و موارد دیگر در سطح بالایی ارائه می‌دهد. برخلاف رقبای سبک وزن، نیازی به تنظیم زمان‌بر نیست. کافی است به داشبورد به روز بروید و مشاهده کنید.

 

حجم کاری تیم خود را متعادل نگه دارید.

همانطور که در مرحله ساخت و ساز هستید، می خواهید وظایف تیم خود را پیگیری کنید. اگر به آنها وظایف بیش از حدی تخصیص داده شوند، می تواند منجر به تاخیر و تضعیف روحیه شود، که یک چرخه معیوب است و منجر به فرسایش بیشتر می شود. ویژگی‌های مدیریت منابع اسکوپ به شما این امکان را می‌دهد که در هنگام تخصیص، در دسترس بودن تیم خود را ببینید، از جمله PTO، تعطیلات و موارد دیگر، سپس می‌توانید به نمودار حجم کار با کد رنگی نگاه کنید تا مطمئن شوید که همه بار را به اشتراک می‌گذارند. اگر اینطور نیست، منابع را مستقیماً از نمودار تخصیص دهید.

اینها تنها چند ویژگی هستند که با نرم افزار اسکوپ خواهید یافت. جدول زمانی ایمن و پنج نمای پروژه وجود دارد که به تیم ها اجازه می دهد در هنگام اجرای وظایف خود یا بررسی موارد خارج از لیست پانچ، همانطور که می خواهند کار کنند. همچنین گزارش های قابل تنظیمی وجود دارد که می توان آنها را برای به روز نگه داشتن مشتریان و موارد دیگر به اشتراک گذاشت.

 

مطالب مرتبط

 

اسکوپ نرم‌افزار مدیریت پروژه آنلاین است که تیم‌های پروژه را چه در دفتر، چه در محل کار و چه در هر نقطه‌ای بین آنها به هم متصل می‌کند. آن‌ها می‌توانند فایل‌ها را به اشتراک بگذارند، در سطح کار اظهار نظر کنند و موارد دیگر منجر به بهره‌وری بیشتر شوند. همین الان به صورت رایگان، دمو اسکوپ را دریافت کن.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *