نرم افزار مدیریت پروژه های ساختمانی اسکوپ

نرم افزار مدیریت پروژه های ساختمانی اسکوپ

وبلاگ

4 اصل مدیریت پروژه که باید در پروژه ساخت و ساز بعدی خود اعمال کنید

4 اصل مدیریت پروژه که باید در پروژه ساخت و ساز بعدی خود اعمال کنید

در قلمرو مدیریت پروژه، هدف اصلی حمایت از اهداف تجاری از طریق مدیریت موثر سرمایه، نیروی کار، زمان و تجهیزات است. این نقش به یک صنعت محدود نمی شود و هرکسی که شغل مدیریت پروژه را دنبال کند، فرصت هایی را در طیف وسیعی از بازارها، از جمله بازار ساخت و ساز، پیدا می کند. همانطور که در مورد بیشتر بخش ها وجود داشت، صنعت ساخت و ساز به دلیل شیوع کووید-19 با چالش های منحصر به فردی روبرو شد. با این حال، افزایش مخارج دولت و انتقال سریع به جامعه بدون کربن خالص به رشد 5.7 درصدی تولید ساخت و ساز در سال 2021 کمک کرده است.

اگر مدیران پروژه های بلندپروازانه به دنبال ایجاد یک حرفه موفق در بازار مهندسی و ساخت و ساز هستند، در اینجا چهار اصل راهنما برای اعمال وجود دارد:

 1. اهداف پروژه را مشخص کنید
 2. ریسک ها را مدیریت کنید
 3. مسئولیت های تیم خود را مشخص کنید
 4. روش شناسی را تنظیم کنید

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد این اصول مدیریت پروژه و اینکه چرا باید آنها را در پروژه ساخت و ساز بعدی خود به کار ببرید، ادامه مطلب را بخوانید.

اهداف پروژه را مشخص کنید

تعیین اهداف را می توان به پایه گذاری یک پروژه زیرساختی تشبیه کرد. شما باید اهداف خاصی را برای تیم خود تعیین کنید. اگر اهداف تعریف نشده باشند، شما در معرض خطر ساختن پایه های معیوب هستید و ترک ها به زودی خود را نشان خواهند داد. هر هدف باید با پارادایم SMART تعریف شود:

S – هوشمند

M – قابل اندازه گیری

A – قابل دستیابی

R – مربوطه

T – زمان بندی شده

هنگامی که اهداف در یک پروژه زیرساختی برآورده نمی شوند، این می تواند منجر به تاخیرهای عمده در طول چرخه عمر شود و هزینه های زیادی را برای مشتری شما متحمل شود. هنگامی که اهداف SMART اجرا می شوند، تصویر واضح تری از عملکرد تیم خود، آنچه در پروژه به خوبی پیش می رود و آنچه می تواند بهبود یابد به دست خواهید آورد.

ریسک ها را مدیریت کنید

درست از ماه‌های اولیه بحران کووید-۱۹، پروژه‌ها متوقف شدند، زنجیره‌های تامین در معرض تهدید قرار گرفتند، اقدامات فاصله‌گذاری اجتماعی اعمال شد و طرح مرخصی ارائه شد. مدیران پروژه در شرکت‌های مهندسی و ساخت‌وساز تحت فشار بودند تا از این چالش‌های جدید عبور کنند، در حالی که به آینده نگاه می‌کردند و برای دنیای جدید برنامه‌ریزی می‌کردند. ثابت شده است که استفاده از تجزیه و تحلیل داده های پیشرفته هنگام عبور از بحرانی مانند Covid-19 و مدیریت خطرات بالقوه کلیدی است.

در بخش ساخت و ساز، مجموعه‌ای از اطلاعات ایجاد، مدیریت و در نقاط عطف پروژه استفاده می‌شوند. با تجزیه و تحلیل مداوم این اطلاعات، می توانید بینش هایی در مورد هزینه ها، مقیاس های زمانی، منابع و کمبود نیروی کار کشف کنید. ما تازه در حال مشاهده پتانسیل بهره برداری از داده هایی مانند این هستیم و در گزارش اخیر دریافتیم که به ازای هر 1 ریالی که در مدیریت اطلاعات سرمایه گذاری می شود، 6 ريال افزایش بهره وری نیروی کار به دست می آید.

مسئولیت های تیم خود را مشخص کنید

تعریف مسئولیت‌های همه افراد در تیم شما، از جمله برنامه‌ریزان پروژه، زمان‌بندی‌ها، مدیران هزینه‌ها و مهندسان، نوعی مدیریت ریسک است، زیرا تضمین می‌کند که هر فرد آنچه از آنها انتظار می‌رود را درک کند. هنگامی که این موارد در اوایل پروژه مشخص می شود، از سردرگمی در مرحله اجرا جلوگیری می کند. یک راه ساده برای تعریف این موارد، استفاده از نمودار RACI است، که یک ماتریس تخصیص مسئولیت است که وظایف را به موارد زیر تقسیم می کند:

 • مسئول: چه افرادی مسئول انجام وظیفه هستند؟
 • پاسخگو: چه کسی پاسخگوی تکمیل کار است؟
 • مشاوره: برای ارائه بازخورد با چه افرادی باید مشورت کرد؟
 • آگاه: چه افرادی باید از پیشرفت مطلع شوند؟

شما ممکن است اهداف مشخص و یک تیم درخشان داشته باشید، اما اگر آنها مشخص نباشند که چه کسی در سطح وظیفه مسئول است، سردرگمی در پروژه رخ می دهد.

روش شناسی را تنظیم کنید

وقتی صحبت از مدیریت پروژه به میان می آید، یک اندازه برای همه وجود ندارد زیرا هر پروژه از نظر نوع، اندازه و پیچیدگی متفاوت است. شما می توانید بهترین متدولوژی مدیریت پروژه را داشته باشید، اما اگر با در نظر گرفتن نیازهای منحصر به فرد پروژه شروع نکنید، در معرض خطر اعمال فرآیندهای نامناسب هستید.

سه مرحله برای تنظیم روش مدیریت پروژه وجود دارد:

 • خیاطی اولیه
 • خیاطی قبل از پروژه
 • خیاطی درون پروژه ای

همانطور که سه مرحله نشان می دهد، یک روش مدیریت پروژه مناسب یک فرآیند تکراری است. شما می توانید آن را به عنوان یک آزمون و خطا در نظر بگیرید، و اگرچه یافتن فرآیندها، ابزارها و الگوهایی که کار می کنند به زمان و تلاش شما نیاز دارد، اما نتایج بهتری نسبت به زمانی که یک روش غیرفعال را انتخاب کرده باشید، خواهید یافت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *