نرم افزار مدیریت پروژه های ساختمانی اسکوپ

نرم افزار مدیریت پروژه های ساختمانی اسکوپ

وبلاگ

RFI در ساخت و ساز: راهنمای سریع برای پیمانکاران

ارتشی از پیمانکاران فرعی که هر کدام با رشته خاص خود پروژه های ساختمانی را تکمیل می کنند. اما چگونه می دانند که روی چه چیزی کار کنند؟ RFI در ساخت و ساز یک درخواست برای اطلاعات است. این سند ساخت و ساز به پیمانکاران فرعی کمک می کند تا درک کنند که در صورت داشتن هرگونه سوال، چه کاری باید انجام دهند.

ابتدا توضیح خواهیم داد که RFI در ساخت و ساز چیست و سپس آنچه را که باید در آن گنجانده شود فهرست می کنیم. ما همچنین تفاوت بین RFI در ساخت و ساز و سایر اسناد مدیریت پروژه ساخت و ساز را قبل از ورود به فرآیند ساخت و ساز RFI، انواع مختلف RFI و موارد دیگر، یادداشت خواهیم کرد.

RFI در ساخت و ساز چیست؟

RFI در ساخت و ساز فرآیندی است برای دریافت شفافیت در مورد اسناد، نقشه ها، مشخصات یا سایر شرایط پروژه زمانی که سؤالات یا سردرگمی در مورد آنچه باید انجام شود وجود دارد. درخواست اطلاعات این شکاف ها یا ابهامات اطلاعاتی را شناسایی می کند و تصمیمات مربوط به آنها در طول چرخه عمر پروژه به اشتراک گذاشته می شود.

پیمانکار عمومی یا پیمانکار فرعی یک RFI در ساخت و ساز ارائه می دهد که نه تنها فرآیندی برای شفاف سازی مسائل است، بلکه یک تعهد قراردادی نیز می باشد. اطلاع رسانی خطاها، درگیری ها یا حذفیات کشف شده در محل کار در اسناد ساخت و ساز باید انجام شود. فرم نوشتاری RFI در ساخت و ساز این اطلاعات را از یک متخصص طراحی، مهندسی یا ساخت و ساز بازیابی می کند.

شفاف سازی اطلاعاتی که در محدوده قرارداد ساخت و ساز گنجانده نشده یا نامشخص است، برای تحویل به موقع پروژه، در چارچوب بودجه و رعایت استانداردهای کیفیت بسیار مهم است. هنگامی که این مسائل حل شد، پیمانکار عمومی و پیمانکار فرعی باید در ارتباط دائمی باشند. پیمانکار عمومی طرح ها و برنامه های پروژه را با نمودار گانت ایجاد می کند، اما پیمانکاران فرعی برای اجرای کار خود به ابزارهای مختلفی نیاز دارند.

اسکوپ نرم افزار مدیریت پروژه ساخت و ساز دارای چندین نمای پروژه است که در زمان واقعی برای تقویت همکاری به روز می شوند. پیمانکاران عمومی می‌توانند وابستگی‌ها را پیوند دهند، مسیر بحرانی را فیلتر کنند و یک خط مبنا را برای ردیابی واریانس پروژه تعیین کنند، در حالی که پیمانکاران فرعی می‌توانند پروژه را با گردش کار بصری یک صفحه کانبان مشاهده کنند، کار را با لیست‌های وظایف مدیریت کنند یا از نمای صفحه یا تقویم استفاده کنند. همه نماها با هم به روز می شوند تا همه در یک صفحه باقی بمانند. همین الان دمو رایگان اسکوپ را دریافت کن.

چه چیزی باید در RFI ساخت و ساز گنجانده شود؟

هیچ RFI ساخت و ساز یکسانی وجود ندارد. آنها بسته به هدف خود می توانند دسته های مختلفی را شامل شوند. فهرست زیر قطعی نیست، اما شامل دسته‌هایی است که یک RFI معمولی در ساخت و ساز شامل می‌شود.

 • توضیحات طراحی: تضادها، طرح ها و مشخصات ناقص را روشن می کند.
 • تغییر طراحی: تغییراتی را که به دلیل اشتباهات ساخت و ساز، مشکلات توالی و غیره ایجاد می شود، یادداشت می کند.
 • جایگزین ها: این می تواند شامل مهندسی ارزش، در دسترس بودن مواد و سهولت استفاده باشد.
 • جزئیات پروژه: نام، آدرس و سایر اطلاعات شناسایی
 • مشخصات آدرس دهنده: مانند نام شرکت و اطلاعات تماس
 • عددRFI : ین عدد معمولا با یک عدد صفر شروع می شود و با هر درخواست جدید یک عدد افزایش می یابد.
 • توضیحات: شرح مفصل RFI
 • تاریخ: زمانی که RFI ارسال شد و مهلت پاسخ
 • شرایط قرارداد: بررسی مشخصات قرارداد در صورت نامشخص بودن

یک RFI ساخت و ساز چه تفاوتی با سایر اسناد درخواستی ساخت و ساز دارد؟

RFI در ساخت و ساز یکی از بسیاری از اسناد ساخت و ساز است. هر سند معنای خاصی دارد و از سایرین منحصر به فرد است. انواع مختلفی از اسناد درخواستی در ساخت و ساز وجود دارد که هر کدام هدف خود را دارند. بیایید چند مورد را در مقایسه با RFI در ساخت و ساز تعریف کنیم.

درخواست اطلاعات (RFI) در مقابل درخواست پیشنهاد (RFP)

درخواست برای پیشنهاد، درخواست اطلاعات عمیق پروژه است. این می تواند مواردی مانند روش ها، جدول زمانی و جزئیات قیمت گذاری خاص باشد. اینها بیشتر توسط مشتری استفاده می شود که خواستار درک دقیق الزامات برای اتمام پروژه است. همانطور که قبلاً تعریف کردیم، اسناد ساخت و ساز RFI سؤالات مربوط به مشخصات در طول ساخت را روشن می کند.

درخواست اطلاعات (RFI) در مقابل درخواست قیمت (RFQ)

درخواست برای مظنه نیز معمولاً زمانی استفاده می‌شود که مشتری به اطلاعاتی در مورد یک محصول یا خدمات خاص نیاز دارد، به‌جای توضیح درباره برخی موارد حذفی، مانند سند ساخت RFI. RFQ می پرسد که چگونه یک فروشنده یا پیمانکار باید جنبه خاصی از یک پروژه، از برآورد هزینه تا شرح کار را مدیریت کند.

درخواست اطلاعات (RFI) در مقابل درخواست مناقصه (RFT)

درخواست مناقصه خاص تر از RFI، RFQ یا RFP است. در صورتی که مناقصه پذیرفته شود، پاسخ دهنده شرایط روشن و الزام آور را تعیین می کند. این یک درخواست برای قرارداد است و پاسخ از نظر قانونی لازم الاجرا تلقی می شود. این با یک سند ساخت RFI که به سؤالات مربوط به وضوح چیزی پاسخ می دهد متفاوت است.

فرآیند ساخت و ساز RFI

فرآیند RFI می تواند اشکال مختلفی داشته باشد. یک پیمانکار فرعی ممکن است از یک پیمانکار عمومی درخواست RFI کند، یا می تواند پیمانکار عمومی باشد که از یک RFI برای دریافت اطلاعات بیشتر از معمار یا مالک پروژه استفاده می کند. هر کسی می تواند از یک سند RFI برای درخواست اطلاعات بیشتر در مورد یک پروژه ساخت و ساز استفاده کند.

معمولاً، این طرفی است که کار را انجام می دهد که شکاف ها و اطلاعات گم شده را در اسناد ساخت و ساز مانند محدوده کار یا نقشه های ساخت و ساز پیدا می کند. آنها نمی توانند کار را تکمیل کنند اگر اطلاعاتی را از دست بدهند، بنابراین از RFI استفاده می کنند. روش های مختلفی برای نزدیک شدن به فرآیند ساخت و ساز RFI وجود دارد، اما به طور کلی این مراحل را دنبال می کند.

 1. درخواست طرف درخواست اطلاعات بیشتر با استفاده از RFI

پیمانکار عمومی یا پیمانکار فرعی سند ساخت RFI را می نویسد تا چیزی مانند قرارداد، طراحی، مشخصات یا استانداردها را روشن کند. سپس RFI با اطلاعات پاسخ به سوال به طرف ارسال می شود.

 1. طرف دریافت کننده RFI را بررسی کرده و اطلاعات درخواستی را ارسال می کند.

RFI پذیرفته شده و بررسی می شود. اگر بتوان به RFI پاسخ داد، به طرف درخواست کننده بازگردانده می شود. در غیر این صورت، برای معمار، مهندس، مشاور، پیمانکار فرعی، مشتری یا شخص مناسب ارسال می‌شود تا با جزئیات به آن پاسخ دهد.

 1. طرف درخواست کننده پاسخ را ارزیابی می کند.

سپس طرف درخواست کننده پاسخ به RFI خود را بررسی می کند و در صورت عدم نیاز به توضیح بیشتر، کار دوباره شروع می شود. در غیر این صورت، طرف درخواست کننده RFI را بررسی و مجدداً ارسال می کند و روند تکرار می شود.

مزایای استفاده از RFI چیست؟

استفاده از سند ساخت RFI از بسیاری جهات سودمند است. این به پروژه هایی با سطح بالاتر عدم اطمینان کمک می کند تا روان تر اجرا شوند. RFI ها اطلاعاتی را که ممکن است به خوبی توصیف نشده باشند را روشن می کنند و در صورت عدم قطعیت اطمینان ارائه می کنند.

همچنین با ارائه درک بهتری از هزینه یک کالا یا خدمات به درک بودجه ساخت و ساز کمک می کند. این به فرد امکان می دهد تا از تامین کنندگان بیشتری نظرسنجی کند تا هزینه متوسط ​​کالا یا خدمات را بدست آورد.

داشتن سند ساخت RFI همچنین اطلاعات را به صورت رسمی، ساختاریافته و قابل مقایسه جمع آوری می کند. این به تامین کنندگان نشان می دهد که در رقابت هستند و تصمیم فرد بر اساس اطلاعات خاص است و نه تعصب برای تامین کننده ترجیحی. همه اینها باعث صرفه جویی در زمان و منابع می شود، فرآیند خرید تا پرداخت را ساده می کند و رقابت سالم را ترویج می کند.

انواع RFI های ساختمانی

انواع مختلفی از RFI های ساختمانی وجود دارد که بیش از ده ها نوع اولیه هستند. در اینجا برخی از مواردی که بیشتر مورد استفاده قرار می گیرند آورده شده است.

 • RFI ساخت و ساز طراحی: سازماندهی، ارتباط و هماهنگی طراحی و اسناد مرتبط برای شرکت کنندگان پروژه
 • امکان سنجی ساخت و ساز RFI: نگرانی های مربوط به امکان سنجی پروژه را همانطور که در مطالعه امکان سنجی مطرح شده است، برطرف می کند.
 • Change Construction RFI: می تواند برای تغییر مشخصات، مواد یا روش ها در پروژه باشد.
 • Resource Scheduling Construction RFI: زمانی که نیاز به تنظیم جدول زمانی پروژه مشخص می شود.
 • مشخصات ناقص RFI: زمانی که یک مشخصات ناقص به نظر می رسد.
 • Scope Construction RFI: زمانی که چیزی در محدوده اصلی کار غیر ضروری است و پیشنهاد می شود حذف شود.
 • RFI سایت ساخت و ساز: درخواست سازماندهی و هماهنگی رویه ها، برنامه ها و موارد ایمنی مربوط به ساخت و ساز

نمونه ساخت RFI

برای بهتر نشان دادن چیستی RFI ساختمانی، بیایید به یک مثال نگاه کنیم. به عنوان مثال، اگر شرکت ساختمانی هوپاد روی ساخت یک ساختمان آپارتمان کار می کرد، اما پیمانکار فرعی مسئول کفپوش اشاره کرد که نقشه اولیه باید روشن شود، زیرا مشخصات، نوع چوب مورد نیاز را مشخص نمی کند، یک RFI برای آن صادر می شود.

پیمانکار عمومی به RFI نگاه می کند و در صورت لزوم با مشتری یا مالک ملک صحبت می کند تا نوع چوب مورد نیاز برای کفپوش را شناسایی کند. زمانی که پیمانکار عمومی پاسخ پرسش پیمانکار فرعی را بداند، در RFI به آن پاسخ داده می شود و به پیمانکار فرعی بازگردانده می شود. اگر سوال دیگری وجود نداشته باشد، پیمانکار فرعی کار را آغاز خواهد کرد.

الگوی ساخت RFI

البته RFI برای ساخت و ساز اطلاعات کمی بیشتر از آن دارد. شماره RFI، تاریخ ارسال RFI و زمان نیاز به پاسخ وجود دارد. همچنین می تواند پیوست باشد.

الگوی بودجه پروژه

پروژه های ساخت و ساز هزینه دارند و هر چه برآورد شما از این هزینه ها دقیق تر باشد، حاشیه سود شما امن تر خواهد بود. از الگوی رایگان بودجه پروژه ما با اکسل برای تخمین دقیق کار، مواد و سایر هزینه های خود استفاده کنید تا بودجه واقعی برای پروژه خود ایجاد کنید.

الگوی محدوده کار

محدوده کار همه چیزهایی را که یک پروژه پوشش می دهد و مواردی را که پوشش نمی دهد توصیف می کند. از الگوی محدوده کاری رایگان ما در Word استفاده کنید تا پرسنل خود را در طول اجرای پروژه ساخت و ساز خود راهنمایی کنید تا به آنها نشان دهید که چگونه این وظایف با اهداف و مقاصد پروژه مطابقت دارند.

الگوی زمانبندی ساخت و ساز

الگوی برنامه ساخت و ساز رایگان ما شما را مستقیماً به نرم افزار ما برای آزمایش رایگان می برد. اکنون می توانید بیش از آنچه هر قالبی می تواند ارائه دهد، از تخصیص منابع و پیوند وابستگی ها گرفته تا ایجاد بودجه و فیلتر کردن مسیر بحرانی، انجام دهید.

چگونه اسکوپ به مدیریت پروژه های ساخت و ساز کمک می کند؟

اگر از الگوی برنامه زمان‌بندی ساخت و ساز در برنامه ما استفاده کرده باشید، خواهید دید که نرم‌افزار مدیریت پروژه چقدر نسبت به الگوهای ثابتی که نیاز به به‌روزرسانی دستی دارند، برتری دارد. الگوها فقط سرعت شما را کاهش می دهند و برای همکاری مناسب نیستند. اسکوپ نرم افزار مدیریت پروژه ساخت و ساز به شما کمک می کند پروژه خود را در زمان واقعی برنامه ریزی، مدیریت و پیگیری کنید. ما قبلاً در مورد نماهای چندگانه پروژه خود صحبت کرده ایم، اما این تنها چند تا از ویژگی های قدرتمندی است که در نرم افزار ما وجود دارد.

مدیریت، برنامه ریزی و پیگیری استفاده از منابع

پروژه های عمرانی شلوغ است. از معماران و مهندسان در دفتر گرفته تا پیمانکاران فرعی در محل کار، افراد زیادی برای مدیریت وجود دارند. هنگامی که همه افراد را در نرم افزار ما سوار کردید، می توانید در دسترس بودن آنها را، از PTO گرفته تا تعطیلات و زمان تعطیلات، تنظیم کنید، که برنامه ریزی منابع خود را آسان تر می کند.

سپس، نمودار حجم کار با کد رنگی ما را بررسی کنید تا تخصیص وظایف تیم را مشاهده کنید. شما می توانید حجم کاری آنها را درست از روی نمودار متعادل کنید و آنها را با ظرفیت و کارآمد نگه دارید.

بودجه بندی کنید و هزینه های پروژه را پیگیری کنید.

تمام هزینه های پروژه شما را می توان در نمودار گانت ما، از جمله منابع انسانی و غیر انسانی، برنامه ریزی، مدیریت و ردیابی کرد. سپس می‌توانید هزینه‌های پروژه و موارد دیگر را از داشبوردهای بی‌درنگ ما ردیابی کنید، که به شما یک نمای کلی از پروژه را در سطح بالایی ارائه می‌دهد. نمودارها و جداول آسان برای خواندن هزینه، زمان، حجم کار و موارد دیگر را نشان می دهند.

هیچ تنظیمات زمان بر و پیچیده ای وجود ندارد. داشبورد همیشه آماده است. اگر به جزئیات بیشتری نیاز دارید، از گزارش‌های قابل تنظیم، از گزارش‌های وضعیت تا واریانس، حجم کاری و گزارش‌های جدول زمانی استفاده کنید، که همه آن‌ها را می‌توان فیلتر و به اشتراک گذاشت تا ذینفعان در جریان قرار گیرند.

محتوای مدیریت پروژه ساخت و ساز مرتبط

به دنبال مقالات مدیریت پروژه ساختمانی بیشتری هستید؟ شما جای درست آمده اید. ما وبلاگ های هفتگی منتشر می کنیم و فیلم های آموزشی و قالب های رایگان داریم که همه به راحتی در سایت ما قابل دسترسی هستند. در اینجا برخی از مقالات مرتبط با ساخت و ساز که پست کرده ایم آورده شده است.

اسکوپ نرم افزار آنلاین مدیریت پروژه ساختمانی است که تیم ها را چه در محل کار یا هر جای دیگری به هم متصل می کند. آنها می توانند فایل ها را به اشتراک بگذارند، در سطح کار نظر بدهند و با ایمیل و اعلان های درون برنامه ای به روز بمانند. همین الان دمو رایگان اسکوپ را دریافت کن.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *