نرم افزار مدیریت پروژه های ساختمانی اسکوپ

نرم افزار مدیریت پروژه های ساختمانی اسکوپ

وبلاگ

همه آنچه باید درباره مدیریت منابع ساخت و ساز بدانید.

مدیریت منابع ساخت و ساز

انجام یک پروژه ساختمانی کار سختی است. علاوه بر عوامل داخلی مانند تاخیر در فرآیند، پروژه های ساختمانی باید برای عوامل خارجی مانند محدودیت های آب و هوایی، نوسانات قیمت، پیمانکاران موقت و غیره آماده شوند. همه اینها می توانند پیشرفت پروژه را در سطوح مختلف تحت تاثیر قرار دهند. بنابراین، مسئولیت حفظ این محدودیت ها و اطمینان از تحویل موفق پروژه بر عهده مدیر پروژه است.

در چنین شرایطی باید از منابع پروژه تخصیص یافته به نحو احسن و موثر استفاده کرد. بنابراین استعداد و انگیزه نیروی کار در نهایت عامل هدایت کننده برای تحویل موفق هر پروژه خواهد بود. بنابراین مدیریت منابع نقش بسزایی در صنعت ساخت و ساز دارد. به طور همزمان، افزایش هزینه های بیمه و افزایش دشواری جذب نیروی کار ماهر، مشاغل مدیران پروژه های ساختمانی را به چالش کشیده است.

هدف این مقاله تبیین چالش های مدیریت منابع ساخت و ساز و ارائه رویکردی استراتژیک برای کارآمدتر کردن آن است.

اما قبل از غواصی در اعماق، اجازه دهید ابتدا تعریف را درک کنیم.

مدیریت منابع در صنعت ساختمان و انواع آن چیست؟

مدیریت منابع ساخت و ساز فرآیند برنامه ریزی، تخصیص و مدیریت منابع از جمله پرسنل، تجهیزات، مواد و امور مالی برای تکمیل موفقیت آمیز پروژه های ساختمانی است.

این به انجام دقیق هر کار و رسیدن به اهداف پروژه در زمان کمک می کند. همچنین به مدیران این امکان را می دهد که با برآورده ساختن به موقع نیازهای منابع پروژه، پروژه ها را با موفقیت تحویل دهند. دو نوع مدیریت منابع ساخت و ساز وجود دارد، یعنی عملیاتی و استراتژیک. بیایید اینها را با جزئیات بررسی کنیم.

مدیریت منابع در صنعت ساختمان

مدیریت منابع ساخت و ساز عملیاتی

مدیریت منابع ساخت و ساز عملیاتی با جنبه های روزانه تخصیص و استفاده از منابع در پروژه های AEC سر و کار دارد. این شامل برنامه ریزی، تخصیص و نظارت بر منابعی مانند نیروی انسانی، مواد، تجهیزات و امور مالی در طول چرخه عمر پروژه است.

در سطح عملیاتی، مدیریت منابع ساخت و ساز شامل چهار مرحله کلیدی است:

پیش بینی نیاز به منابعAEC : تعیین انواع و مقادیر منابع مانند نیروی کار، مواد و تجهیزات مورد نیاز برای پروژه های ساختمانی

یافتن منابع مناسب: شناسایی مجموعه مهارت های مورد نیاز و کسب آنها از کانال های داخلی/خارجی.

تخصیص منابع: تخصیص منابع مناسب به پروژه های مناسب در زمان های مناسب برای حفظ پروژه ها در مسیر و در چارچوب بودجه.

تنظیم و پیگیری: تغییر برنامه های منابع در صورت تغییر دامنه پروژه و بررسی مداوم سطوح استفاده از کارکنان.

مدیریت استراتژیک منابع ساخت و ساز

مدیریت منابع ساخت و ساز استراتژیک شامل برنامه ریزی دقیق و بلند مدت و فرآیندهای تصمیم گیری در سطح سازمانی بالاتر است. این رویکرد مستلزم تجزیه و تحلیل جامعی از قابلیت‌های فعلی یک سازمان AEC، نیازهای پیش‌بینی‌شده آینده و عوامل خارجی است که ممکن است بر دسترسی به منابع تأثیر بگذارد.

در یک سطح استراتژیک، مدیریت منابع ساخت و ساز شامل سه مرحله حیاتی است:

 • تجزیه و تحلیل ظرفیت در مقابل تقاضا: ناظران تجزیه و تحلیلی را برای مقایسه ظرفیت منابع در شرکت AEC در برابر تقاضاهای پروژه های در حال انجام و بالقوه آینده انجام می دهند. این ارزیابی بیش از حد یا کمبود منابع را برجسته می کند و بینش های مهمی را برای تصمیم گیرندگان در مورد توانایی شرکت برای مدیریت پروژه های جدید به طور موثر ارائه می دهد.
 • ارزیابی نیازهای مهارتی آینده: ناظران مهارت‌ها و نقش‌های موردنیاز پیش رو را ویژه صنعت ساخت‌وساز ارزیابی می‌کنند. این ارزیابی شرکت AEC را در برنامه‌ریزی آموزش، توسعه و استراتژی‌های استخدام راهنمایی می‌کند تا به طور مؤثر با نیازهای منابع آینده هماهنگ شود.
 • استفاده از تکنیک‌های مدل‌سازی و شبیه‌سازی: سرپرستان از روش‌های مدل‌سازی و شبیه‌سازی برای ایجاد سناریوهای پروژه متنوع استفاده می‌کنند. آنها با تعدیل متغیرهایی مانند در دسترس بودن منابع و نرخ هزینه، تأثیر آن را بر نتایج پروژه تجزیه و تحلیل می کنند. این رویکرد امکان بررسی کامل ترکیب‌های چند پروژه را فراهم می‌کند و با شناسایی بادوام‌ترین نتایج برای تخصیص منابع و مدیریت پروژه، به تصمیم‌گیری کمک می‌کند.

اکنون، بیایید به منابع ضروری مدیریت پروژه ساخت و ساز بپردازیم.

مدیریت استراتژیک منابع

بیشتر بخوانید: راهنمای تفصیلی برنامه های مدیریت ساخت و ساز

منابع لازم در صنعت ساختمان

کسب و کار ساخت و ساز دارای الزامات و چالش های خاص مشابه هر صنعت دیگری است. در اینجا خلاصه ای از انواع منابع ضروری در مدیریت پروژه صنعت ساخت و ساز آورده شده است.

منابع انسانی: آنها حیاتی ترین بخش از مجموعه منابع مدیریت ساخت و ساز هستند. این افراد پشت پروژه هستند که آن را به واقعیت تبدیل می کنند. نقش های حیاتی مورد نیاز در صنعت ساختمان به شرح زیر است:

برآوردگر: برآوردگر مسئول برآورد هزینه ها، مواد و نیروی کار مورد نیاز برای تکمیل یک پروژه است.

معمار: کار معمار این است که نیازهای مشتری را تصور کند و یک راه حل خلاقانه را در یک نقشه طراحی کند.

سرپرست: ناظر واسطه بین کارگران میدانی و دفتر مدیریت است. آنها ارتباط موثر بین دو طرف را تضمین می کنند.

نقشه بردار کمیت: نقشه بردار کمیت به کارفرما در مورد هزینه های ساختمان و مسائل قراردادی در طول فرآیند ساختمان مشاوره می دهد و به عنوان مشاور معمار عمل می کند.

مهندس: مهندسان در یک محل کار حیاتی هستند و ممکن است در ساختمان، برق، مکانیک، بزرگراه و غیره تخصص داشته باشند. برای مثال، مهندسان عمران از فناوری نرم افزار کامپیوتری برای ایجاد طرح های پروژه استفاده می کنند. مهندسان برق نیازهای برق را در پروژه نظارت می کنند و اطمینان حاصل می کنند که تمام خطرات خنثی می شوند.

کارگر ساختمانی: کارگران ساختمانی نیروی محرکه هر پروژه هستند. هنگامی که پروژه برنامه ریزی می شود، کارگران دست به کار می شوند تا آن را به واقعیت تبدیل کنند.

تجهیزات: پروژه های ساختمانی به تجهیزات سنگین نیاز دارند. انتخاب تجهیزات به زمان و هزینه پروژه بستگی دارد. برخی از تجهیزات سنگین مورد استفاده در پروژه های ساختمانی عبارتند از بولدوزر، بیل مکانیکی، جرثقیل، ترانچر و غیره.

مصالح: مصالحی مانند چوب، سیمان، فلزات، آجر، بتن، خاک رس و غیره رایج ترین مصالح ساختمانی مورد استفاده در ساخت و ساز هستند. معیارهای انتخاب مانند مقرون به صرفه بودن و کیفیت نقش بسزایی دارند.

تسهیلات: تسهیلات نه تنها رفاه کارگران را بهبود می بخشد، بلکه کارایی را نیز افزایش می دهد. طبق مقررات CDM، تمام سایت های ساخت و ساز باید دارای امکانات زیر باشند:

 1. مسکن برای کارگران.
 2. سرویس بهداشتی و حمام.
 3. تاسیسات آب آشامیدنی.
 4. رختکن و کمد.
 5. سالن غذاخوری.

اکنون که منابع مورد نیاز در پروژه های ساختمانی را می دانیم، بیایید مزایای مدیریت منابع ساخت و ساز موثر را درک کنیم.

مزایای مدیریت منابع ساخت و ساز موثر

مدیریت منابع ساخت و ساز مجموعه ای از مزایا را برای مدیران پروژه های ساختمانی فراهم می کند. در اینجا لیستی از برخی از آنها آورده شده است:

دید همه منابع مدیریت ساخت و ساز را به دست آورید.

اغلب، شما منابع مورد نیاز را در مکان اصلی نخواهید داشت. از این رو، ممکن است مجبور شوید منابع مقرون به صرفه را از حوزه های مختلف کسب و کار بررسی کنید. اما بدون دید گسترده شرکت، یافتن منابع مناسب با مهارت‌ها و هزینه‌های مورد نظر چالش برانگیز می‌شود.

یک نرم افزار مدیریت منابع ساخت و ساز کارآمد، دید متمرکزی از مهارت ها، صلاحیت ها، تجربه، نرخ هزینه و سایر اطلاعات حیاتی ارائه می دهد. برای شناسایی و تخصیص منابع ساخت و ساز مناسب برای پروژه، نیازی به تطبیق چندین فایل اکسل ندارید.

به عنوان مثال، اگر یک مدیر برای پروژه ای به کارگر ساختمانی نیاز داشته باشد، می تواند به سرعت برنامه یک فرد در دسترس را ببیند و با استفاده از قابلیت فیلترینگ پیشرفته، منبع را شناسایی کند. سپس، فرد مشخص شده را می توان با استفاده از یک ویژگی ساده کشیدن و رها کردن (درگ کردن) اختصاص داد.

مزایای مدیریت منابع ساخت و ساز

کاهش هزینه های پروژه های عمرانی

پروژه های ساخت و ساز در معرض محدودیت های متعددی هستند، مانند هزینه های منابع، نوسان قیمت، ماهیت نامشخص پروژه ها و موارد دیگر. با توجه به این محدودیت‌ها، پروژه‌های ساختمانی در برابر افزایش بودجه و زمان‌بندی آسیب‌پذیر هستند.

نرم افزار مدیریت منابع ساخت و ساز شاخص های مالی حیاتی پروژه مانند هزینه ها، درآمد، حاشیه سود و سربار را رصد می کند. ردیابی مالی پروژه به جلوگیری از بیش از حد بودجه کمک می کند. علاوه بر این، مدیران پروژه می توانند هزینه ها را با ردیابی دوره ای و مقایسه پیش بینی با هزینه های واقعی کنترل کنند. در صورت وجود اختلاف، اقدامات اصلاحی لازم می تواند خطرات پروژه را زودتر کاهش دهد.

همچنین به نظارت بر منابع ساخت و ساز مشترک که روی چندین پروژه کار می کنند کمک می کند. بر این اساس، مدیران پروژه می توانند ترکیب منابع را برای کنترل هزینه های منابع پروژه از قبل تنظیم کنند.

بیشتر بخوانید: نرم افزار مدیریت ساخت و ساز : 5 ویژگی که باید در نظر بگیرید.

بهبود بهره وری از منابع ساخت و ساز

مدیریت منابع ساخت و ساز تضمین می کند که منابع ساخت و ساز مناسب در پروژه های مناسب در زمان و هزینه مناسب به کار گرفته می شوند. این رویکرد کارایی نیروی کار را به حداکثر می رساند و بهره وری را بهبود می بخشد.

یک ابزار زمان‌بندی تجهیزات مؤثر می‌تواند به مدیران کمک کند تا استفاده مؤثر از تجهیزات و سایر منابع را زودتر از موعد پیش‌بینی کنند. بر این اساس می توانند منابع را از غیرقابل قبض به کارهای قابل پرداخت و استراتژیک به صورت دوره ای بسیج کرده و کارایی را افزایش دهند.

برنامه ریزی منابع کارآمد و سطح بالا، بهره وری نیروی کار را با برنامه ریزی آنها برای کارهای قابل پرداخت افزایش می دهد. به عنوان مثال، یک راه حل مدیریت منابع به تخصیص منابع شایسته به وظایف در عرض چند ثانیه کمک می کند. علاوه بر این، به تیم های عملیاتی اجازه می دهد تا خطاها را کاهش دهند و وظایف را با تمایل بیشتری برای دستیابی به اهداف تجاری انجام دهند.

به برنامه ریزی فعالیت های پروژه خط لوله ساخت و ساز کمک می کند.

عدم مشاهده پروژه های خط لوله منجر به تقلا برای یافتن منابع شایسته در ساعت یازدهم می شود و در نتیجه هزینه های غیرضروری استخدام/اخراج و کیفیت به خطر می افتد.

به عنوان مثال، ساخت و ساز یک مرکز خرید قرار است 2 تا 3 ماه آینده شروع شود و به تعداد قابل توجهی منابع نیاز دارد. در آخرین لحظه ناگهان متوجه می شوید که برای پروژه شما به اندازه کافی پرسنل نیست و باید چند نفر دیگر را برای شروع پروژه استخدام کنید. بدون زمان کافی، نمی‌توانید فوراً آن‌ها را پیدا کنید، که باعث تأخیر بیشتر و مصرف بیش از حد بودجه می‌شود.

برای جلوگیری از این اتفاق در وهله اول چه کاری می توانستید انجام دهید؟

یک نرم افزار مدیریت منابع ساخت و ساز قوی می تواند به جلوگیری از این نزاع لحظه آخری کمک کند و به مدیران این امکان را می دهد که پیش از موعد یک مجموعه منابع ساخت و ساز ماهر ایجاد کنند. علاوه بر این، پیش‌بینی شهودی را ارائه می‌کند که تقاضای پروژه آینده را به خوبی پیش‌بینی می‌کند.

برنامه‌ریزی ظرفیت منابع، مدیران را قادر می‌سازد تا نیازمندی‌های پروژه ساخت‌وساز آینده/خط‌لوله را برنامه‌ریزی کنند و محصولات قابل تحویل را برآورده کنند. علاوه بر این، به مدیران کمک می کند ظرفیت منابع را در مقابل تقاضا برای شناسایی مازاد و کاستی ها مقایسه کنند. بر این اساس، مدیران می توانند از منابع مناسبی مانند آموزش، تنظیم جدول زمانی پروژه، استخدام یا فروش ظرفیت مازاد برای پر کردن شکاف استفاده کنند.

بیشتر بخوانید: پروژه‌های ساختمانی و توجه به جزئیات برای جلوگیری از شکست آن

تسهیل همکاری تیم ساخت و ساز

همکاری تیمی برای همه لازم است که مسئولیت های پروژه را بدانند. از آنجایی که وظایف در یک پروژه ساختمانی به یکدیگر وابسته هستند، اعضای تیم باید همیشه در همان صفحه باقی بمانند. به عنوان مثال، یک مهندس باید برای طراحی پروژه به معمار تکیه کند. به همین ترتیب، سرپرستان باید دائماً با کارگران خود تماس بگیرند و پیشرفت آنها را بررسی کنند.

فرآیندهای مدیریت منابع پروژه، همکاری را تقویت می کند و از روابط سالم بین کل تیم حمایت می کند. همکاری بلادرنگ ارتباط موثر بین اعضای مختلف تیم پروژه ساخت و ساز را ساده می کند و اطمینان می دهد که همه در یک صفحه هستند.

علاوه بر این، حل مسئله با همکاری تیمی مؤثر آسان می شود. یک دیدگاه متفاوت در مورد یک موضوع دریافت می کند که به راحتی می توان یک راه حل را استنباط کرد. همچنین باعث تقویت اعتماد و افزایش روحیه در سازمان، ایجاد یک محیط مثبت و تقویت تیم می شود.

بیشتر بخوانید: ادعاهای تاخیر در ساخت و ساز

ریسک های مرتبط با منابع را از قبل پیش بینی می کند.

شرکت های AEC به طور مداوم با چالش های مرتبط با منابع مانند نیروی کار پیر، منسوخ شدن مهارت، فرسودگی شغلی، فرسایش برنامه ریزی نشده و غیره مواجه هستند. بنابراین، مدیریت موثر این خطرات برای اطمینان از در دسترس بودن منابع مناسب برای پروژه ها و اینکه تمام نقاط عطف در دسترس هستند، مهم است با موفقیت به دست آورد.

این را می توان با نرم افزار مدیریت منابع ساخت و ساز قوی انجام داد زیرا به مدیران کمک می کند تا خطرات بالقوه مرتبط با منابع را پیش بینی کرده و اقدامات اصلاحی را از قبل اجرا کنند.

به عنوان مثال، وقتی مدیران وظایفی را به منابع اختصاص می‌دهند، این ابزار رزروهای فعلی و آتی را برای آن منابع نشان می‌دهد. این ویژگی مدیران را قادر می‌سازد تا کارکنان را به طور مناسب تخصیص دهند. اگر مدیران هنگام رزرو کار از ظرفیت یک منبع فراتر بروند، این ابزار استفاده غیربهینه از کارمندان را پیش‌بینی می‌کند. در نتیجه، آنها می توانند خطر بار بیش از حد و فرسودگی شغلی را پیش بینی کنند. این بینش اولیه امکان تنظیم به موقع در توزیع بار کاری، جلوگیری از فرسودگی و حفظ رفاه بهینه منابع را فراهم می کند. بنابراین، این ابزار شرکت‌ها را قادر می‌سازد تا ریسک‌های آینده را پیش‌بینی کنند و یک طرح کاهش ریسک را برای شروع و تکمیل یکپارچه پروژه آماده نگه دارند.

بیشتر بخوانید: 10 خطر متداول ساخت و ساز برای پیمانکاران و مالکان

چابکی را برای تخصیص مجدد منابع در صورت لزوم فراهم می کند.

پروژه های ساختمانی اغلب با موانع پیش بینی نشده ای مانند تقاضاهای غیرمنتظره مشتری، کمبود مواد، خزش محدوده و غیره مواجه می شوند. از این رو، رسیدگی سریع به این امر ضروری است، زیرا عدم انجام این کار می تواند منجر به ناکارآمدی و اختلال در روند کار پروژه شود. به عنوان مثال، سناریویی را تصور کنید که در آن شرکت تقاضای پروژه جدید را به عنوان اولویت دریافت می کند.

با این حال، از آنجایی که سازمان منابع محدودی دارد، کارگران پروژه‌های با اولویت پایین‌تر باید سریعاً برای پاسخگویی به تقاضا دوباره منصوب شوند. اگر این فرآیند تخصیص مجدد به سرعت اجرا نشود، می‌تواند هزینه‌ها را افزایش دهد، جدول‌های زمانی را افزایش دهد و پروژه با اولویت بالا را به خطر بیاندازد و در نتیجه ضرر کند.

با نرم افزار مدیریت منابع ساخت و ساز، مدیران چابکی برای تخصیص مجدد منابع در پاسخ به تقاضاهای در حال تحول پروژه را دارند. این شرکت ها را قادر می سازد تا به طور یکپارچه پیچیدگی های پروژه های ساخت و ساز را بررسی کنند و از نتایج بهینه اطمینان حاصل کنند.

توانایی تصمیم گیری را با گزارش های بلادرنگ افزایش می دهد.

در چشم انداز AEC، که وظایف جدید به طور منظم ایجاد می شود و چندین پروژه به طور همزمان اجرا می شوند، مدیران ملزم به تصمیم گیری دقیق برای جلوگیری از تنگناها و اطمینان از پیشرفت یکپارچه پروژه هستند. این امر به ویژه در هنگام تخصیص/برنامه ریزی منابع، حفظ استفاده بهینه از نیروی کار، اجرای پروتکل های ایمنی و بهداشت و غیره صادق است.

اقدام نکردن به موقع در چنین سناریوهایی می تواند منجر به عدم تطابق مهارت، استفاده از منابع بهینه، و هزینه/برنامه بیش از حد، صدمات شدید از جمله موارد دیگر شود.

با بهره‌گیری از نرم‌افزار مدیریت منابع ساخت‌وساز با قابلیت BI، مدیران می‌توانند بینش‌های مبتنی بر داده را در مورد معیارهای منابع متعدد مانند استفاده، در دسترس بودن، ظرفیت در مقابل تقاضا و غیره به دست آورند. این امر نتایج موفقیت‌آمیز پروژه را تضمین می‌کند و به شرکت‌های AEC یک مزیت رقابتی در صنعتی می‌دهد که در آن کارایی، سازگاری و رضایت مشتری از اهمیت بالایی برخوردار است.

بیشتر بخوانید: پیش ساخت چیست؟ فعالیت ها، چک لیست و موارد دیگر

اکنون، بیایید چندین چالش پیش روی شرکت AEC را بررسی کنیم و راه های موثر برای مبارزه با آنها را بررسی کنیم.

چالش های مرتبط با مدیریت منابع ساخت و ساز و نحوه کاهش آنها

موانع متعدد در مدیریت منابع ساخت و ساز می تواند باعث از دست رفتن ضرب الاجل ها و افزایش هزینه ها شود. در اینجا چند چالش و راه هایی برای مدیریت موثر پروژه های ساختمانی وجود دارد.

ناتوانی در پیش بینی خواسته های آینده پروژه

هنگامی که ناظران بینشی نسبت به خط لوله فرصت ندارند، ممکن است برای پیش‌بینی تقاضای پروژه آینده دچار مشکل شوند. این منجر به ناتوانی در تعیین الزامات پروژه، از جمله انواع و مقدار منابع مورد نیاز، مجموعه مهارت‌ها و شایستگی‌های آنها می‌شود. در نتیجه، آنها نمی توانند پروژه را به موقع شروع کنند و به طور بالقوه باعث کمبود منابع می شود.

راه‌حل: شرکت‌ها می‌توانند یک ابزار پیش‌بینی منابع آینده‌نگر را اجرا کنند که سرپرستان را قادر می‌سازد تا برنامه‌ریزی ظرفیت را از قبل انجام دهند و تعداد منابع AEC مورد نیاز در هر مرحله پروژه را تعیین کنند. پس از آن، آنها می توانند کمبود یا مازاد منابع را شناسایی کنند. این به آنها زمان کافی می دهد تا اقدامات لازم را انجام دهند و اطمینان حاصل کنند که استعداد لازم را دارند و در نتیجه پروژه بدون درز تحویل می شود.

به عنوان مثال، افزایش ناگهانی نیاز به برقکاران ماهر در مرحله پروژه آتی وجود داشت. با شناسایی کمبودهای احتمالی از قبل، سرپرستان به طور فعال جلسات آموزشی متقابل را برای کارکنان موجود آغاز کردند و با آژانس های خارجی برای استخدام بیشتر همکاری کردند.

این رویکرد پیشگیرانه، از وجود استعداد کافی برای کارهای الکتریکی اطمینان حاصل کرد و از تاخیر در جدول زمانی پروژه به دلیل کمبود منابع بالقوه جلوگیری کرد. در نتیجه، پروژه به آرامی پیش رفت و ضرب‌الاجل‌ها را بدون وقفه در ارائه خدمات ضروری الکتریکی یا به خطر انداختن کیفیت به دلیل محدودیت‌های غیرمنتظره منابع رعایت کرد.

کمبود نیروی کار ماهر

نیروی کار ماهر نقشی حیاتی در موفقیت هر پروژه ساختمانی ایفا می کند. اما، با افزایش تقاضا برای خدمات ساختمانی، کمبود نیروی کار ماهر وجود دارد.

عوامل متعددی بر کمبود نیروی کار ماهر تأثیر می گذارد. که برخی از آنها عبارتند از:

 • کارگرانی که شغل ساختمانی خود را از دست دادند به صنایع دیگر نقل مکان کردند.
 • منابع حرفه ای ساخت و ساز در حال بازنشستگی هستند.
 • کسب و کارهای ساختمانی فرآیند استخدام خود را با فناوری نوآوری نکرده اند.

نیروی کار محدود به دلیل حجم کاری گسترده پروژه، فشار بیشتری را برای شرکت های ساختمانی ایجاد می کند. در نتیجه، منابع در پروژه ها غرق می شوند که منجر به تاخیر و نتایج ضعیف می شود.

راه حل: برای رفع کمبود نیروی کار ماهر، شرکت های ساختمانی باید در آموزش همه کارکنان سرمایه گذاری کنند، مانند؛

 • دوره های آموزشی تجدید برای همه منابع
 • برنامه های مربیگری، که در آن سالمندان کارگران جدید را راهنمایی خواهند کرد.

علاوه بر این، آزمایش با رویکردهای جدید در هنگام جذب منابع ساخت و ساز، این موضوع را کاهش می دهد. در اینجا برخی از راه های اضافی وجود دارد که به رفع کمبود نیروی کار ماهر کمک می کند:

 • کارگران ماهر را از قبل ایمن کنید.
 • منابع را برای انتخاب پروژه های مورد علاقه خود توانمند کنید.
 • استخدام کارمندان پاره وقت یا قراردادی
 • به کارگران فعلی خود امتیاز وفاداری بدهید.

بیشتر بخوانید: 4 اصل مدیریت پروژه که باید در پروژه ساخت و ساز بعدی خود اعمال کنید.

فقدان ابزارهای برنامه ریزی و برنامه ریزی منابع

برای به دست آوردن مزیت رقابتی در این دوره از نظر فناوری پیشرفته، مدیران باید از ابزارهای منابع مناسب برخوردار باشند. شیت های اکسل یا ابزارهای خانگی به کارهای ضروری مدیریت محدود می شوند. آنها نمی توانند به چالش های مدیریت منابع ساخت و ساز به طور موثر رسیدگی کنند. آنها همچنین وقت گیر و مستعد خطا هستند که منجر به تضادهای زمان بندی مانند تکراری شدن می شود.

راه‌حل: یک ابزار برنامه‌ریزی منابع می‌تواند مجموعه مهارت‌های منابع شما را ترسیم کند و وظایف را بر اساس آن برنامه‌ریزی کند. با استفاده از نرم‌افزار، می‌توانید منابع را به وظایفی اختصاص دهید که به بهترین وجه با مهارت‌های منحصر به فرد آن‌ها سازگار است. سپس، می‌توانید وظایف را در صورت نیاز پیش‌بینی، زمان‌بندی و تخصیص دهید.

نرم‌افزار زمان‌بندی منابع، برنامه‌های کارمندان و اوقات مرخصی آن‌ها مانند تعطیلات، مرخصی سالانه یا تعطیلات رسمی را ضبط می‌کند. همچنین در صورت نیاز امکان مشاهده سایر منابع موجود را فراهم می کند و طرح منابع پروژه را در مسیر خود نگه می دارد. برنامه ریزی ظرفیت منابع به شناسایی و پر کردن شکاف ظرفیت با استفاده از اقدامات مناسب کمک می کند.

همچنین، اگر یک برنامه پشتیبان داشته باشید در صورتی که کسی حالش خوب نبود یا شرایط اضطراری شخصی داشته باشد، کمک خواهد کرد. یک استراتژی برنامه ریزی منابع سطح بالا اجازه می دهد تا یک بافر در منابع در طول رویدادهای پیش بینی نشده وجود داشته باشد.

بیشتر بخوانید: انواع گزارشات مورد نیاز در مدیریت پروژه

تغییرات در محدوده پروژه به دلیل عوامل مختلف خارجی و داخلی

خزش دامنه می تواند بر بهره وری منابع تأثیر منفی بگذارد و حجم کار را افزایش دهد. علاوه بر این، با غرق شدن منابع با تغییرات لحظه آخری، منجر به فرسودگی شغلی و گردش مالی می شود.

همچنین، مدیران با تنگنای گسترده منابع مواجه می شوند و در آخرین لحظه برای یافتن کارکنان مناسب تلاش می کنند.

راه حل: اول و مهمتر از همه، باید مطمئن شوید که محدوده برای همه افرادی که روی پروژه کار می کنند روشن است. مشتری باید بفهمد که چه چیزی در محدوده است و چه چیزی نیست. ارتباط عالی و شفاف با مشتری می تواند سکسکه های لحظه آخری را نفی کند.

در اینجا نحوه نجات پروژه از خزش دامنه آمده است:

 • از قبل یک فرآیند مدیریت تغییر را تعیین و با آن موافقت کنید.
 • وظایف را اولویت بندی کنید و در صورت لزوم به درخواست های جدید پاسخ دهید.
 • در مورد هر گونه خزش دامنه با مشتریان و ذینفعان ارتباط برقرار کنید.
 • اثرات تغییرات را تجزیه و تحلیل کنید و راه حل هایی را به مشتری یا ذینفعان خود برای مقابله با آنها ارائه دهید.
 • در نهایت، اگر تغییر دامنه تنها راه ممکن است، راه‌هایی برای گنجاندن تغییرات پیدا کنید.

بیشتر بخوانید: WBS و مدیریت پروژه‌های ساختمانی

تاخیر در تحویل مواد یا تجهیزات

صنعت AEC دائماً با اختلالات زنجیره تأمین، نوسانات غیرمنتظره تقاضا، مسائل لجستیکی و غیره دست و پنجه نرم می کند. این می تواند منجر به تأخیر در تحویل مواد یا تجهیزات، تأثیر بر وابستگی به وظایف، بیکار شدن نیروی کار یا در موارد شدید، افزایش بار دستی آنها شود. همچنین می تواند جدول زمانی و بودجه پروژه را افزایش دهد.

راه حل: با به کارگیری ابزارهای دقیق پیش بینی منابع، سرپرستان می توانند مواد و تجهیزات مورد نیاز را در مراحل مختلف پروژه پیش بینی کنند. سپس آنها می توانند با اجرای اقداماتی برای اطمینان از اینکه منابع دقیقاً در صورت نیاز در دسترس هستند، تأثیر این تاخیرها را کاهش دهند.

به عنوان مثال در ساخت یک مجتمع تجاری، تاخیر در تحویل تیرهای فولادی به دلیل اختلالات زنجیره تامین، کار سازه حیاتی را متوقف کرد. با استفاده از ابزارهای پیش بینی منابع، ناظران نیازهای فولاد را برای هر مرحله ساخت و ساز پیش بینی کردند. برای کاهش تاخیرهای احتمالی، آنها با چندین تامین کننده توافق کردند و تیرهای فولادی اضافی را از قبل سفارش دادند و از ذخیره بافر اطمینان حاصل کردند.

هنگامی که تاخیر پیش بینی شده رخ داد، آنها به طور یکپارچه به تامین کنندگان جایگزین تغییر جهت دادند و از توقف کار جلوگیری کردند. این رویکرد پیشگیرانه کار بیکار را به حداقل رساند و از طولانی شدن جدول زمانی پروژه و هزینه های اضافی جلوگیری کرد و اثربخشی ابزار را در جلوگیری از تاخیرهای مرتبط با مواد در پروژه های ساخت و ساز نشان داد.

استفاده از منابع بهینه

استفاده از منابع یکی از KPIها در مدیریت پروژه های ساختمانی است. با این حال، یافتن معیارهای استفاده از منابع به درستی مشکل است. زمانی که منابع روی هیچ کار قابل پرداختی کار نمی کنند، مدیران گاهی بر استفاده نظارت می کنند. نادیده گرفتن استفاده منجر به جدایی، کاهش روحیه کارکنان و سایر پیامدهای استفاده بهینه از منابع می شود. علاوه بر این، منابع به دلیل عدم تمرکز بیشتر مستعد اشتباه می شوند. در نتیجه آنها استانداردهای شرکت را رعایت نمی کنند.

راه‌حل: دانستن میزان استفاده فعلی از منابع تیمتان به شما می‌گوید که آیا تیم شما از حجم کاری غرق شده است یا نه. بررسی نرخ بهره‌برداری به شما کمک می‌کند تا در صورت نیاز، وظایف را دوباره برنامه‌ریزی کرده و مجدداً به آنها اختصاص دهید.

هم استفاده بیش از حد و هم استفاده کم می تواند اثرات نامطلوبی بر پروژه داشته باشد. در اینجا چند مرحله ساده برای بهبود استفاده از منابع آورده شده است:

 • متغیرهای مناسب را برای اندازه گیری میزان استفاده از صورتحساب تعریف کنید.
 • با مقایسه گزارش های برنامه ریزی شده و واقعی، استقرار منابع خود را از قبل بهبود بخشید. همچنین به شما کمک می کند تا برای پروژه های آینده آماده شوید.

برنامه‌ریزی مناسب منابع و برنامه‌ریزی ظرفیت منابع تضمین می‌کند که هیچ جای خالی پروژه خالی نمی‌ماند یا ظرفیت مازاد هدر نمی‌رود. در نتیجه، می توانید استفاده از منابع خود را به حداکثر برسانید و از تحویل به موقع اطمینان حاصل کنید.

ارتباط ضعیف

ارتباطات ضعیف یکی از عواملی است که می تواند مانع موفقیت پروژه شود. مدیر پروژه باید همکاری تیمی را تقویت کند. در غیر این صورت، چالش های ارتباطی مدیریت پروژه ساخت و ساز را فرا خواهد گرفت.

راه حل: یک برنامه ارتباطی، همکاری تیمی را بسیار بی دردسرتر می کند. باید بین اعضای تیم، مدیران و ذینفعان تماس دائمی وجود داشته باشد. راه‌حل‌های مدرن مدیریت منابع، همکاری بلادرنگ را با استفاده از تابلوهای گفتگو یا اتاق‌های گفتگو شخصی‌سازی شده تسهیل می‌کنند. اعضای پروژه می توانند به طور موثری از طریق اتاق های چت شخصی سازی شده ارتباط برقرار کنند، اسناد را به روز کنند و به اشتراک بگذارند. اعضای پروژه می توانند به طور موثر با اسناد ارتباط برقرار کنند، به روز کنند و اسناد و موارد دیگر را به اشتراک بگذارند.

بنابراین، اجرای یک پلت فرم همکاری واحد برای تیم و ذینفعان به ایجاد ارتباط کمک می کند. به اعضای تیم کمک می کند:

 • اهداف پروژه را درک کنید.
 • دسترسی و استفاده از اسناد پروژه تایید شده
 • در صورت نیاز وظایف آنها را به روز کنید.
 • پیشرفت کلی پروژه را پیگیری کنید.
 • خطرات و مشکلات را ثبت کنید.

به عنوان مثال، اعلان‌های دسک‌تاپ فوری، ربات‌های چت، یادآوری وظایف و غیره، ارتباط سریع‌تری را امکان‌پذیر می‌کنند. این به تیم کمک می کند تا در ارتباط و آگاه ماندن باشد.

از آنجایی که اکنون چالش های مربوط به مدیریت منابع ساخت و ساز را درک می کنیم، بیایید مراحل ارزیابی منابع مورد نیاز را بیاموزیم.

چهار مرحله برای شناسایی منابع مورد نیاز برای صنعت ساخت و ساز

چهار مرحله اساسی برای رسیدن به منابع مورد نیاز صنعت ساختمان وجود دارد:

یک طرح پروژه ایجاد کنید و نقاط عطف را شناسایی کنید.

یک طرح پروژه تضمین می کند که همه چیز در مسیر خود باقی می ماند و دید واضحی از محدوده ارائه می دهد. علاوه بر این، درک درست نقاط عطف و ضرب الاجل پروژه به تخصیص منابع موثر در پروژه های ساختمانی کمک می کند. با کمک یک WBS، می توانید بهتر درک کنید که برای موفقیت پروژه چه چیزی لازم است. همچنین به‌عنوان نقشه راه وظایف عمل می‌کند و نیاز مجموعه مهارت‌ها را تشریح می‌کند.

منابع مورد نیاز برای موفقیت پروژه را شناسایی کنید.

ابتدا باید کار خاصی را که باید انجام شود شناسایی کرد. بر این اساس، نوع و تعداد منابع مورد نیاز را در مراحل مختلف تخمین بزنید. در مرحله بعد، برای کسب منابع برنامه ریزی کنید تا زمان بیکاری و کار کافی برای نیروی کار داخلی وجود نداشته باشد. برنامه ریزی برای فعالیت های افزایش و کاهش در صورت لزوم.

در دسترس بودن منابع و قابلیت استفاده مجدد برای پروژه های دیگر را ارزیابی کنید.

از در دسترس بودن و قابلیت استفاده مجدد منابع پروژه خود برای رسیدن به نقاط عطف پروژه اطمینان حاصل کنید. شما باید مطمئن شوید که آیا می توان از یک منبع برای چندین کار در یک پروژه استفاده کرد یا اینکه بر اساس مهارت ها برای پروژه دیگری مناسب تر است.

بیشتر بخوانید: راهنمای ساختارهای شکست کار

یک فرآیند مجوز برای برنامه ریزی منابع مناسب داشته باشید.

یک فرآیند مجوز منسجم به مدیران و ذینفعان کمک می کند تا اطمینان حاصل کنند که همه با اهداف همسو هستند. به این ترتیب، می توانید به نقاط عطف پایبند باشید و در مهلت مقرر تحویل دهید.

این مراحل به شرکت های ساختمانی کمک می کند تا منابع مورد نیاز پروژه ها را ارزیابی کنند. حالا بیایید چند استراتژی برای اطمینان را درک کنیم.

بهترین روش ها برای مدیریت موثر منابع ساخت و ساز

در چشم انداز کسب و کار AEC، مدیران اغلب پروژه های متعددی را در میان زمان بندی های فشرده و محدودیت های بودجه مدیریت می کنند. این زمانی است که مدیریت موثر منابع برای موفقیت حیاتی می شود. در اینجا بهترین شیوه های زیر وجود دارد که شرکت ها می توانند برای مدیریت کارآمد منابع اتخاذ کنند.

نیازهای منابع پروژه AEC آینده را پیش بینی کنید.

با توجه به ماهیت پیچیده پروژه های AEC، شرکت ها باید قبل از شروع پروژه برنامه ریزی کنند تا اطمینان حاصل کنند که منابع مناسب در دسترس را قبل از شروع پروژه دارند. برای این کار، مدیران باید تقاضای پروژه های آینده را پیش بینی کنند و مهارت های موجود در مجموعه استعداد خود را شناسایی کنند. در صورت عدم تطابق، شرکت ها می توانند اقدامات اصلاحی لازم را به طور فعال اجرا کنند و از تحویل یکپارچه پروژه اطمینان حاصل کنند.

به عنوان مثال، در صورت مازاد بر منابع ساخت و ساز، ناظران می توانند جدول زمانی پروژه را ارائه دهند یا ظرفیت اضافی را بفروشند. از طرف دیگر، کمبود منابع را می‌توان با آوردن کارگرانی که قبلاً بیکار بودند، اجرای برنامه‌های آموزشی و ارتقای مهارت، اجرای برنامه‌ریزی‌شده استخدام، و غیره کاهش داد.

تخصیص نیروی کار شایسته به پروژه های مناسب AEC

برای اطمینان از اجرا و تحویل موفقیت آمیز پروژه، ناظران باید منابع AEC را بر اساس تجربیات، مهارت ها، شایستگی ها و غیره خود برای انجام وظایف مناسب به کار گیرند. به عنوان مثال، پروژه به نجاران ماهر نیاز دارد تا کارهای چوبی پیچیده در فضاهای داخلی را تکمیل کنند.

با مشاهده کامل اطلاعات مربوط به منابع، سرپرستان می توانند به سرعت جستجوی خود را محدود کرده و کارگران مناسب را برای پروژه انتخاب کنند، در نتیجه تخصیص شایسته را تضمین می کنند. این تضمین می کند که پروژه ها در جدول زمانی و بودجه تعیین شده تکمیل شده و روابط مشتری را بهبود می بخشد.

افزایش و کاهش پروژه های AEC را به طور موثر مدیریت کنید.

در چشم انداز پویا AEC، پروژه ها به طور مداوم افزایش و کاهش تقاضای نیروی کار را تجربه می کنند. به عنوان مثال، در طول مرحله اجرا، سرپرستان ممکن است نیروی کار قابل توجهی را برای برآوردن نیازهای پروژه بسیج کنند. با این حال، با نزدیک شدن به پایان پروژه، چندین مهندس به طور همزمان از وظایف خود رها می شوند و در نهایت روی نیمکت می نشینند.

این امر بخش قابل توجهی از منابع را بدون کار می گذارد و بر سودآوری شرکت تأثیر منفی می گذارد. با این حال، با به دست آوردن آینده نگری در پروژه ها، ناظران می توانند کار مناسبی را قبل از شروع کار به منابع اختصاص دهند. علاوه بر این، آن‌ها می‌توانند به کارکنان نیمه ماهر AEC فرصت‌های آموزشی و آموزش در حین کار را ارائه دهند، بنابراین بهره‌وری مستمر و صورت‌حساب کارمندان AEC را تضمین می‌کنند.

بیشتر بخوانید: ساخت برنامه زمان‌بندی ساخت و ساز: مبانی زمان‌بندی ساخت و ساز

نظارت و بهینه سازی سطوح استفاده از منابع ساخت و ساز

هنگامی که سرپرستان نتوانند سطوح استفاده از نیروی کار را به طور مداوم نظارت کنند، می تواند منجر به چندین چالش شود. به عنوان مثال، زمانی که کارگران ساختمانی کم استفاده می شوند، می تواند باعث از کار افتادن، کاهش روحیه آنها و غیره شود. از طرف دیگر، استفاده بیش از حد از نیروی کار AEC می تواند استرس، فرسودگی شغلی، ساییدگی برنامه ریزی نشده، کاهش بهره وری و غیره را افزایش دهد. بنابراین، برای اطمینان از استفاده بهینه از منابع، برای شرکت های AEC ضروری است که به طور منظم سطوح استفاده از نیروی کار را ردیابی و نظارت کنند.

برای این کار، مدیران می‌توانند از گزارش‌های استفاده بی‌درنگ و نقشه‌های حرارتی با کد رنگی برای شناسایی موارد کم‌استفاده یا بیش از حد استفاده کنند. در صورت عدم استفاده از منابع، سرپرستان می توانند کار را به منابع اختصاص دهند. در مقابل، استفاده بیش از حد از منابع را می توان با استفاده از تکنیک های بهینه سازی مانند هموارسازی و هموارسازی منابع کاهش داد. این به حفظ شاخص سلامت منابع، بهبود بهره وری و اطمینان از تحویل به موقع پروژه کمک می کند.

بر اساس نیاز، برنامه های توسعه فردی (IDPs) ایجاد کنید.

هر حرفه ای در صنعت AEC آرزوهای شغلی متمایزی دارد. اگر شرکت نتواند به این اهداف فردی رسیدگی کند، ممکن است انگیزه و تعهد آنها به شرکت کاهش یابد. علاوه بر این، این می‌تواند منجر به غیبت طولانی‌مدت، برنامه‌ریزی نشده، کمبود مهارت و غیره شود که بر جدول زمانی پروژه و بهره‌وری کلی تأثیر می‌گذارد. بنابراین، برای شرکت های AEC ضروری است که برنامه های توسعه فردی (IDPs) شخصی سازی شده را برای هر کارمند ایجاد کنند.

با در نظر گرفتن دقیق مهارت‌ها، شایستگی‌ها، سطح مهارت و غیره کارکنان، سرپرستان می‌توانند به آوارگان داخلی پیشنهاد دهند که با اهداف شغلی و چشم‌انداز استراتژیک شرکت هماهنگ باشد. در نتیجه، این کمک می کند تا اطمینان حاصل شود که نیروی کار به خوبی برای پاسخگویی به تقاضاهای در حال تحول آماده است و رضایت شغلی و حفظ شغل را افزایش می دهد. علاوه بر این، فرهنگ مثبت شرکت را تقویت می کند و شهرت شرکت را به عنوان یک رهبر صنعت متعهد به رشد و موفقیت متخصصان خود تقویت می کند.

بیشتر بخوانید: پروژه درست پیش میره؟ پیش بینی هزینه در ساخت و ساز

اکنون، بیایید برخی از روندهای کلیدی را که آینده مدیریت منابع ساخت و ساز را شکل می دهند، بیاموزیم.

روندهای آینده در مدیریت منابع ساخت و ساز

از آنجایی که صنعت ساخت و ساز به طور مداوم در حال تحول است، استفاده از فناوری و سایر روندها به آنها کمک کرده است تا مدیریت ساخت و ساز و عملیات سایت را کارآمد و پایدار کنند. در اینجا برخی از روندهای نوظهور در مدیریت منابع ساخت و ساز آورده شده است.

افزایش پذیرش فناوری

فناوری نقش جدایی ناپذیری در صنعت ساخت و ساز برای برنامه ریزی، طراحی، خودکارسازی وظایف دستی، افزایش بهره وری منابع و غیره ایفا می کند. ابزارهایی مانند مدل سازی اطلاعات ساختمان (BIM)، رباتیک ساختمانی، هوش مصنوعی، اینترنت اشیا و غیره به بهینه سازی منابع، تخصیص، بهبود ارتباطات و کاهش ضایعات کمک می کنند.

استفاده از مصالح ساختمانی پیشرفته

یک تغییر پارادایم در صنعت ساخت و ساز از استفاده از مصالح سنتی به رویکردهای مدولار و سبز وجود دارد. تاکید فزاینده ای بر استفاده از مواد و فرآیندهای پایدار مانند بتن و بازالت چاپ سه بعدی، کامپوزیت های میسلیوم، پلاستیک های زیستی و بیوفوم وجود دارد.

برجستگی رو به رشد برای ساخت و ساز مدولار

ساخت و ساز خارج از محل، پیش ساخته یا مدولار یکی از گرایش های محبوب در این صنعت است. این شامل توسعه اجزای استاندارد یک سازه در کارخانه‌های خارج از محل و مونتاژ نهایی آن‌ها در محل است. ساخت مدولار روشی مقرون به صرفه است که زمان ساخت را به حداقل می رساند، کیفیت را بهبود می بخشد، هدر رفت مواد و غیره را کاهش می دهد.

تاکید بر رویه های پایدار

روش‌های ساخت و ساز پایدار در پروژه‌های ساختمانی اهمیت پیدا می‌کنند زیرا تأثیر مثبتی بر محیط‌زیست و جامعه دارند. برخی از شیوه های پایدار عبارتند از: مدل سازی اطلاعات ساختمان (BIM)، استفاده از مواد بازیافتی، عایق سبز، انرژی خورشیدی، سقف های خنک و غیره.

اقدامات ایمنی بهتر کارگران

کارگران ساختمانی در معرض چندین تجهیزات و فعالیت های خطرناک هستند که ایمنی آنها را به خطر می اندازد. از این رو، شرکت‌های ساختمانی مدرن برای پیش‌بینی خطرات و انجام اقدامات اصلاحی، روی فناوری‌های فراگیر مانند تجهیزات حفاظت شخصی ((PPE و الگوریتم‌های هوش مصنوعی سرمایه‌گذاری می‌کنند.

اینها برخی از روندهای نوظهور در مدیریت منابع ساخت و ساز است که به شرکت ها کمک می کند تا کارایی فرآیندهای ساخت و ساز را بهبود بخشند.

نتیجه

مدیریت منابع ساخت و ساز می تواند مشکل ساز باشد. با این حال، با برنامه ریزی و زمان بندی مناسب منابع ، مدیران می توانند بهره وری را به حداکثر برسانند و از حداقل تضاد منابع اطمینان حاصل کنند. نرم افزار مدیریت منابع برای ارائه موفقیت آمیز پروژه های ساخت و ساز در زمان تعیین شده حیاتی است و بودجه کلیدی برای تحویل موفقیت آمیز پروژه های ساختمانی در زمان و بودجه تعیین شده است.

بنابراین، چگونه منابع را به طور موثر و کارآمد مدیریت می کنید؟

بیشتر بخوانید: 26 سند ساخت و ساز (شامل الگوها)

راه حل اسکوپ

اسکوپ بیش از 20 سال تجربه در صنعت ساخت و ساز به مشتریان خود برای مدیریت موثر و کارآمد منابع کمک کرده است. بنابراین، اسکوپ می‌تواند به کسب‌وکار شما کمک کند تا یک سیستم کارآمد برای چالش‌های تجاری خاص شما ایجاد کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *